Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2017 21:47
Leonidy

Nebe nad ČR prozáří roj meteorů. Sledovat je můžete pouhým okem!

Meteorický roj
Zdroj: Profimedia

Noc z pátku na sobotu a ze soboty na neděli je výjimečná. Oblohu po celém světě včetně Česka totiž rozsvítí meteorický roj známý jako Leonidy. Nebeské divadlo není problém sledovat i pouhým okem.

Pokud v noci z pátku na sobotu nebo ze soboty na neděli vzhlédnete k nebi, můžete si klidně něco přát. Je totiž skoro jistotou, že zahlédnete padající "hvězdu".


Po obě zmíněné noci totiž dosáhne vrcholu aktivity meteorický roj známý jako Leonidy. Nejlépe bude vidět mezi půlnocí a ránem. Astronomové odhadují, že každou hodinu se nebem přežene deset až patnáct viditelných létavic.


Ty se pohybují závratnou rychlostí 72 kilometrů za sekundu a přibližně polovina z nich za sebou nechává viditelnou stopu, která může na obloze "viset" až několik sekund, píše britský Daily Mail.


Pokud se vám Leonidy podaří vyfotit nebo natočit, můžete se o vaše úlovky podělit přes e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.


Pokud chcete nějakou padající hvězdu vidět na vlastní oči, nepotřebujete k tomu ani žádné speciální vybavení. Úplně stačí pohodlná stolička s dobrým výhledem na noční nebo ranní oblohu.Experti upozorňují,, že Leonidy budou lépe vidět z temných pozorovatelen, ideálně tedy z míst mimo města, kde viditelnost nekazí pouliční lampy a další zdroje světelného znečištění.

pez TN.cz
Reklama