Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.12. 2017 15:45
krize v katalánsku

Soud zrušil evropský zatykač na Puigdemonta, hodlá zůstat v Belgii

Carles Puigdemont, premiér katalánské vlády
Zdroj: ČTK
Carles Puigdemont, premiér katalánské vlády

Španělský nejvyšší soud v úterý zrušil evropské zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii. Nečekaný krok soudce zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Puigdemont skrze svého právníka ale později vzkázal, že i přes zrušení zatykače v Belgii zůstane.

Soud v Madridu už uvědomil o svém rozhodnutí belgické justiční orgány, které dosud rozhodovaly o vydání obviněných politiků do jejich země. Španělské zatykače, vydané zároveň s těmi evropskými začátkem listopadu, zůstávají v platnosti, informovala média.

 

Pětice politiků obviněných ze vzpoury kvůli snaze prosadit nezávislost Katalánska v rozporu se španělskou ústavou je v Belgii od chvíle, kdy Madrid převzal koncem října správu nad touto autonomní oblastí. Belgické soudy od začátku listopadu posuzují zatykače vystavené zvláštním španělským tribunálem, na jejichž základě se všeobecně očekávalo vydání Puigdemonta a ostatních. Rozhodnutí mělo padnout v polovině prosince, týden před předčasnými volbami do katalánského regionálního parlamentu.

 

Soudce Pablo Llarena zrušení příkazů vysvětlil jako krok nutný pro to, aby trestné činy, z nichž byla pětice obviněna, posuzovala pouze justice ve Španělsku a nikoli v jiné zemi. Spolupráce belgických orgánů podle něho není nutná, neboť politici v souvislosti s volbami dali najevo, že se hodlají vrátit dobrovolně.

 

 

Rozhodnutí oznámené v den začátku katalánské předvolební kampaně dává podle listu El País Puigdemontovi dvě možnosti. Expremiér, který vede kandidátku druhé nejsilnější separatistické formace Společně pro Katalánsko, se buď se vrátí do země, kde bude zatčen, nebo povede kampaň z Belgie.

 

A Carles Puigdemont se rozhodl - zůstane v Belgii i poté, co španělský soudce zrušil evropský zatykač. Řekl to v úterý odpoledne expremiérův advokát - a to belgickému deníku L'Echo. Španělský zatykač na Puigdemonta totiž stále platí, takže mu doma hrozí zatčení.

 

"Puigdemont do Španělska nepojede ani po zrušení evropského zatykače," potvrdil advokát Paul Bekaert. Uvedl také, že evropský zatykač na Puigdemonta a čtyři katalánské exministry pobývající rovněž v Belgii zrušil španělský soudce účelově. Podle Bekaerta se španělský soud obával, že belgická justice katalánské politiky vydá k trestnímu stíhání jen pro méně závažné trestné činy.
 

ČTK/ lud TN.cz
Reklama