Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 2. 2016
proti rasismu

Nečekejte na mrtvé, netleskejte hořícím ubytovnám, vyzval ministr

Uprchlíci v Evropě - 26
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Zrůdná podívaná, kdy přihlížející tleskali požáru úmyslně podpálené ubytovny pro uprchlíky v Německu a bránili hasičům v práci, dohnala tamního ministra spravedlnosti k veřejné výzvě. Němci by neměli čekat "na první mrtvé". Chování lidí u požáru tvrdě odsoudil.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas vyzval politiky a společnost, aby se otevřeně postavili rasismu a xenofobii a nečekali na první mrtvé. Maas tak podle agentury DPA reagoval na vzrůstající projevy odporu proti migrantům v Sasku a dalších spolkových zemích na východě Německa v posledních týdnech.

 

"Nesmíme čekat, až budou první mrtví," řekl Maas německému tisku. A dodal, že mlčící většina už nesmí dále mlčet. "Kdo zapálí azylovou ubytovnu nebo kdo takovému činu s neskrývaným potěšením tleská, pro toho neexistuje ospravedlnění ani omluva. To není nic než hrubost a surovost," rozhořčil se Maas, který je z SPD.

 

 

Ministr spravedlnosti tak reagoval na několik incidentů z minulého týdne. O víkendu například větší skupina lidí přihlížela s neskrývaným potěšením zřejmě úmyslně založenému požáru bývalého hotelu v saském městě Budyšín, z něhož měla být ubytovna pro migranty. Asi třicet lidí tleskalo a někteří bránili hasičům v práci.

 

Minulý čtvrtek pozdě večer bouřící dav v saské obci Clausnitz, která leží nedaleko česko-německých hranic, zablokoval autobus, který vezl první skupinu migrantů do nové ubytovny. Protestující provolávali hesla jako "Jeďte domů!" nebo "My jsme národ!"

 

 

Tento incident dnes odsoudil mluvčí vlády Steffen Seibert, který ho označil za ostudný. "Člověk musí být opravdu bezcitný a zbabělý, aby se postavil před autobus s uprchlíky a nadával a křičel, aby zastrašil lidi uvnitř, mezi kterými bylo i několik žen a dětí," uvedl Seibert.

 

Za incident s autobusem z obce Clausnitz čelí kritice i němečtí policisté, kteří nedokázali dav od autobusu oddělit a podle některých stížností násilně nutili migranty vystoupit. Šéf policejního sboru patřícího pod nedalekou Saskou Kamenici (Chemnitz) Uwe Reissmann použití síly vůči uprchlíkům hájil argumentem, že to bylo "naprosto nezbytné" a že někteří z imigrantů dav za okny autobusu provokovali. Na to, aby udrželi odstup protestujících od autobusu bylo podle něj policistů málo.

 

 

Reissmanna dnes podpořil také šéf Spolkové policie Dieter Romann, který řekl, že zásah saské policie byl zákonný a přiměřený. Vyvádění migrantů z autobusu se dá podle něj jednoduše vysvětlit tím, že za dané situace bylo pro uprchlíky bezpečnější dostat se dovnitř ubytovny.

 

Ministr Maas také apeloval na občany, aby se nepřipojovali k hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) a k euroskeptické straně Alternativa pro Německo (AfD), která v poslední době těží z uprchlické krize při zisku politických preferencí. "AfD se stává radikální pravicovou stranou," řekl Maas a připomněl výroky předsedkyně této strany Frauke Petryové. Podle ní policisté musejí zabránit ilegálnímu překročení hranic "v případě nutnosti i použitím střelné zbraně".

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.2. | 07:25 adnachiel
37
AfD získává stále větší podporu díky blbé politice Merkelové a jí podobným ...
23.2. | 21:56 truthwillprevail
2
To je teprve začátek, bude hůř.
23.2. | 21:56 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
To je teprve začátek, bude hůř.
23.2. | 21:25 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
Dovolil bych se napravit výrok pana ministra na Nečekejte na mrtvé, tleskejte hořícím ubytovnám, pokud se nezačneme bránit, tak na mrtvé rozhodně dojde, zatím Evropany "jenom" okrádají a znásilňují jejich ženy a dcery!
23.2. | 20:27 starman1
5
Náhlasit nevhodný komentář
Znásilňovací vlna v Německu údajně pokračuje. Česká média mlčí! http://pravyprostor.cz/znasilnovaci-vlna-v-nemecku-udajne-pokracuje-ceska-media-mlci/
23.2. | 19:53 Rosta
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ta podpora těch kozomrdů mě fakt vytáčí. Najdeme jim práci, uděláme z nich vychovatele ve školce a nebo jim dovolíme udělat bankovní účet bez dokladů.... Všechno si přečtěte na tomto webu :http://www.kdiskusi.cz/clanek/migranti-si-mohou-bez-dokladu-otevrit-ucet/463?_fid=le3z
23.2. | 18:45 viam
3
Náhlasit nevhodný komentář
Že se lidé takto chovají mají na svědomí politici svými neuváženými kroky a rozhodnutími. Po svých lidech šlapou, cizáky si hřejí na prsou, jak hady.
23.2. | 10:57 Milan Brejcha
17
Náhlasit nevhodný komentář
Za to by měla Merklová, už dávno sedět !!!
23.2. | 10:10 Roman Nemergut
19
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě, že tleskám!!
23.2. | 10:09 suffa
19
Náhlasit nevhodný komentář
Už není důvod, aby se sem čmoudi hrnuli, můžeme je vracet zpátky, poslechněte si prohlášení Putina, od 27.2.2016 od půlnoci damašského času je vyhlášen mír..
23.2. | 09:43 hosan77
6
Náhlasit nevhodný komentář
Je třeba mu je nastěhovat domu aby poznal co obhajuje, myslím že by okamžitě otočil... Němcům není už co závidět!.
23.2. | 09:21 rexrothak
8
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik čubek se musí sejít,aby vypotily takovej článek?