Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 11. 2017
LÁSKA KE ZVÍŘETI koho zvolíte?

Máte raději lidi, nebo psy? Vědci přišli se šokující studií! ANKETA

Páníček se psem
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Kdybyste se na zemi svíjeli bolestí a vedle vás ležel zraněný pes, lidé by s nejvyšší pravděpodobností pomohli zvířeti. Vyplývá to ze šokujících výsledků nejnovější studie amerických vědců, podle které lidé bolest huňatého mazlíčka prostě nesnesou.

Anketa

Nechali byste trpět spíš psa, nebo člověka?

Hlasovalo 9518 lidí.
Pro mnoho lidí je pes důležitější než člověk. Čtyřnohý přítel je majitelům dokonce často blíž než přátelé a známí, mají k němu větší soucit, vnímají jeho pocity. Američtí vědci hledali odpověď na otázku, proč tomu tak je.

 

Jejich závěry zveřejnil i Business Insider s odkazem na studii zveřejněnou v magazínu Society & Animals. Podle té jsou lidé vůči psům empatičtější kvůli tomu, že je nevnímají jako zvířata. "Lidé se na ně dívají spíš jako na malé chlupaté děti, případně členy rodiny, se kterými mají podobně intenzivní vztah," vysvětlují vědci.

 

Aby toto tvrzení podepřeli fakty, pracovali se skupinkou 256 studentů, kterým pokládali otázky a testovali tak, jestli se jich víc dotýká utrpení psů, nebo lidí.

 

 

Dobrovolníci dostali fiktivní zprávu o ničím nevyprovokovaném útoku baseballovou pálkou neznámým pachatelem s tím, že oběti se různily. Jednou našel vyšetřovatel na místě činu v bezvědomí se zlomenou nohou a pomláceného dospělého muže, pak roční dítě, šestiletého psa a nakonec štěně. A rozdíly ve vnímání studentů byly rapidní.

 

Hlavní roli při rozhodování hrála zranitelnost oběti. Čím méně šancí měla se bránit, tím větší soucit lidé cítili. Dospělí psi a malé děti se ocitli na jedné úrovni. Lidé se při rozhodnutí dostali do pozadí. "Vypadá to, že dospělí lidé jsou vnímáni tak, že se dokážou sami bránit. Na dospělé psy se ale lidé dívají jako na přerostlá štěňata," uvádí vědci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Myslete na své miláčky: Špatně zvolené psí krmivo může zapříčinit vážné zdravotní komplikace
Kolik OPRAVDU stojí pes? Spočítejte si to!

lud TN.cz