Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 16:22
polámané stromy

"Nechoďte na houby," varují lesníci. V lesích hrozí nebezpečí!

Polámané stromy
Zdroj: Lesy ČR
Polámaný les u Šternberka

Před vstupem do lesů varují houbaře, turisty i další návštěvníky lesníci. V posledních dvou dnech vítr poškodil stromy, takže v lesích není bezpečno.

Na 60 tisíc krychlových metrů dříví v lesích, které spravuje podnik Lesy ČR, poškodil za uplynulé dva dny silný vítr. Nejhorší je situace na jihu Olomouckého kraje a také severně od Brna. Lesníci upozorňují houbaře, turisty i další návštěvníky lesa, aby zbytečně neriskovali. Stromy jsou vyvrácené i zlomené, v lesích není bezpečno.

 

V jižní části Olomouckého kraje v okolí Šternberka, Mohelnice a Olomouce poškodil silný vítr 50 tisíc m3 dříví. Stromy zlomil nebo vyvrátil. "Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi," upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek. "Jednáme s městskými úřady Litovel a Uničov, aby v postižených porostech zakázaly vstup do lesů," dodal.

 

Polámané stromy
Zdroj: Lesy ČR Poničený les na Olomoucku

 

V porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. "Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října," řekl Tomáš Pospíšil, krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka.

 

 

Dalších 10 tisíc m3 dříví vítr poškodil také severně od Brna v okolí obcí Sloup, Vysočany, Lipovec, Holštejn, Krasová, Kotvrdovice a Senentářov. Popadané stromy znemožňují průjezd po značených cyklotrasách, nahnuté i zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem.

 

"Případný zákaz vstupu do lesa budeme s Městským úřadem Blansko řešit v pondělí," uvedl Dalibor Šafařík, krajský ředitel podniku Lesy ČR v Brně.

Česko zasáhly vydatné bouřky - reportáž:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZÓNA JE TU! Přečtěte si 6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste

Špatná zpráva pro chlapy: Na světě existují houby, které ženy přivádějí k orgasmu! Kde je najít?

mom TN.cz