Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2017
VIDEO české rekordy

NEJ Česka: Pivo, auta, elektrárny a další průmyslové zázraky

Zdroj: TN.cz

V pořadu Nej Česka se zaměřujeme na nejzajímavější místa České republiky. Tentokrát jsme navštívili průmyslová nej.

Nejstarším dochovaným vodním mlýnem v České republice je středověký vodní mlýn v Hoslovicích v Jihočeském kraji. První zmínka o Hoslovickém mlýně pochází z roku 1352. V mlýně nalezneme zachované mlecí zařízení, ale také funkční takzvanou černou kuchyni. Jak nám správce objektu Jaroslav Janout prozradil, jedná se o kuchyň, kde kouř stoupá přímo do komína, a zakouřená kuchyň se tak stává skutečně černou.

 

Nejstarší automobilkou na našem území, ale také ve střední Evropě je Tatra Kopřivnice. Všechno to začalo výrobou povozů a drožek a to už od roku 1850. V roce 1897 tu byl vyroben první osobní automobil a o rok později už první nákladní automobil.

 

 

V Ústeckém kraji najdeme nejhlubší hnědouhelný lom. Řeč je o lomu Bílina, který je hluboký přes 200m a jeho plocha je přibližně 18 km2. Lom není zajímavý pouze svou velikostí, ale je také významným archeologickým nalezištěm.

 

Nejvýkonnější vodní elektrárnou je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Olomouckém kraji. Její celkový výkon je 650 MW. Tvoří ji 2 nádrže. Horní, která se nachází na vrcholku hory Dlouhé stráně a je položena ve výšce 1350 m nad mořem a dolní vyrovnávací, která je umístěna v údolí v nadmořské výšce 825 m. Elektrárna je tak zároveň nejvýše položenou elektrárnou České republice.

 

Největší česká větrná elektrárna se nachází v Královéhradeckém kraji. Dokončena byla v roce 2014. Dokáže vyrobit energii až pro 4 tisíce obyvatel a je vysoká obdivuhodných 175 m. Její lopatky měří 56 m.

 

 

 

Nikoho asi nepřekvapí, že naší nejvýkonnější jadernou elektrárnou je elektrárna Temelín. Elektrárna má instalované dva bloky z původně plánovaných čtyř. Elektřinu začala vyrábět 21.prosince 2000 a v roce 2003 překonala svým výkonem do té doby největší jadernou elektrárnu v Dukovanech.

 

Největší terminál kontejnerové přepravy se nachází v Praze v Uhřiněvsi. Tem pojme až 17,5 tisíc kontejnerů na ploše o rozloze 42ha.

 

V Jihomoravském kraji nalezneme nejstarší pivovar Černá Hora. Jeho historie sahá až do roku 1298 a zavádí nás mezi templáře. Protože právě černohorským pivem se stvrzovaly templářské obřady.

 

V Mělníku najdeme největší říční přístav v České republice. Ten je zároveň důležitou křižovatkou jak pro lodní tak i pro silniční a železniční dopravu. Jeho celková plocha jeho je 10,5 ha.

Na všechny díly pořadu Nej Česka se podívejte na Novaplus.cz
 

zuc TV Nova

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple