Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 9. 2017
VIDEO české rekordy

NEJ Česka: Pivo, auta, elektrárny a další průmyslové zázraky

Zdroj: TN.cz

V pořadu Nej Česka se zaměřujeme na nejzajímavější místa České republiky. Tentokrát jsme navštívili průmyslová nej.

Nejstarším dochovaným vodním mlýnem v České republice je středověký vodní mlýn v Hoslovicích v Jihočeském kraji. První zmínka o Hoslovickém mlýně pochází z roku 1352. V mlýně nalezneme zachované mlecí zařízení, ale také funkční takzvanou černou kuchyni. Jak nám správce objektu Jaroslav Janout prozradil, jedná se o kuchyň, kde kouř stoupá přímo do komína, a zakouřená kuchyň se tak stává skutečně černou.

 

Nejstarší automobilkou na našem území, ale také ve střední Evropě je Tatra Kopřivnice. Všechno to začalo výrobou povozů a drožek a to už od roku 1850. V roce 1897 tu byl vyroben první osobní automobil a o rok později už první nákladní automobil.

 

 

V Ústeckém kraji najdeme nejhlubší hnědouhelný lom. Řeč je o lomu Bílina, který je hluboký přes 200m a jeho plocha je přibližně 18 km2. Lom není zajímavý pouze svou velikostí, ale je také významným archeologickým nalezištěm.

 

Nejvýkonnější vodní elektrárnou je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Olomouckém kraji. Její celkový výkon je 650 MW. Tvoří ji 2 nádrže. Horní, která se nachází na vrcholku hory Dlouhé stráně a je položena ve výšce 1350 m nad mořem a dolní vyrovnávací, která je umístěna v údolí v nadmořské výšce 825 m. Elektrárna je tak zároveň nejvýše položenou elektrárnou České republice.

 

Největší česká větrná elektrárna se nachází v Královéhradeckém kraji. Dokončena byla v roce 2014. Dokáže vyrobit energii až pro 4 tisíce obyvatel a je vysoká obdivuhodných 175 m. Její lopatky měří 56 m.

 

 

 

Nikoho asi nepřekvapí, že naší nejvýkonnější jadernou elektrárnou je elektrárna Temelín. Elektrárna má instalované dva bloky z původně plánovaných čtyř. Elektřinu začala vyrábět 21.prosince 2000 a v roce 2003 překonala svým výkonem do té doby největší jadernou elektrárnu v Dukovanech.

 

Největší terminál kontejnerové přepravy se nachází v Praze v Uhřiněvsi. Tem pojme až 17,5 tisíc kontejnerů na ploše o rozloze 42ha.

 

V Jihomoravském kraji nalezneme nejstarší pivovar Černá Hora. Jeho historie sahá až do roku 1298 a zavádí nás mezi templáře. Protože právě černohorským pivem se stvrzovaly templářské obřady.

 

V Mělníku najdeme největší říční přístav v České republice. Ten je zároveň důležitou křižovatkou jak pro lodní tak i pro silniční a železniční dopravu. Jeho celková plocha jeho je 10,5 ha.

Na všechny díly pořadu Nej Česka se podívejte na Novaplus.cz
 

zuc TV Nova