Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2015 12:32
Lepší bydlení

Nejčastější místo úrazů? To se budete divit! Rady jak jim zabránit

Úraz - ilustrační
Zdroj: Mediafax
Úraz - ilustrační

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že nejčastějším místem, kde dochází k úrazům, je domov. Nejohroženějšími skupinami jsou děti a senioři.

Pokud si myslíte, že domov je nejbezpečnějším místem na světě, tahle statistika vás vyvede z omylu. V roce 2013 zaznamenali statistici v Česku celkem 1,8 milionu úrazů. Zdaleka nejčastěji k nim došlo právě v domech a bytech (400 tisíc). Na dalším místě jsou sportoviště (350 tisíc), práce a školy (250 tisíc) a dopravní prostředky (140 tisíc).

 

Následky úrazů v domácnostech ale naštěstí nejsou tak závažné jako úrazy dopravní a jen zřídka kdy bývají smrtelné. Nejohroženější jsou podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR děti a senioři.

 

Nejrizikovější místa v domácnosti jsou kuchyně, koupelna, schody, dílna a garáž. K nejtěžším úrazům dochází při kontaktu s elektrickým proudem. Přitom většině rizik je možné předcházet. Především tím, že nejrizikovější místa v domě vhodně upravíme, vyplývá z tiskové zprávy Raiffeisen stavební spořitelny.Nejprve bychom se měli zaměřit na:
- kluzké podlahy,
- příkré schody,
- prosklené dveře
- skleněné plochy
- rozvody elektřiny

 

Hlavním problémem je to, že bydlení je upraveno tak, aby sloužilo dospělým a plně soběstačným lidem. Rekonstrukci začne většina z nás zvažovat, až když do rodiny přibude malé dítě nebo naopak, až když některý ze členů rodiny přejde do důchodového věku. Lépe by však bylo udělat byt pro děti či seniory bezpečnější a přátelštější dříve, než nás k tomu donutí první úraz.

 

Koupelna a toaleta

 

Největší riziko hrozí na mokré podlaze. Uklouznutí v koupelně ale můžeme předcházet tím, že prostor řádně odvětráme. Velkou roli hraje také podlahový materiál – zvolením správného protiskluzového druhu obkladu a použitím držadel na vhodných místech se dá pádům snadno zabránit. V případě seniorů je menší koupelna výhodou – podél stěn se totiž mohou něčeho chytit, ať už madel nebo nábytku.

 

 

Když už rekonstruujete koupelnu, myslete také na to, že pákové baterie s nastavitelnou maximální teplotou teplé vody pomůžou předejít opaření. Ideální proti opaření je termostatická baterie, která udržuje stále stejnou teplotu vytékající vody (např. 36 °C).

 

Pro bezpečnou cestu do koupelny nebo na toaletu v noci je praktické noční světlo. Doporučuje se také vyměnit vanu za sprchový kout, zvýšit sedátko toalety nebo ho doplnit madly.

 

Chodby a schodiště

 

Mezi další prostory, kde dochází k častým úrazům, patří schodiště a chodby. Zde je základem pro bezpečný pohyb dobré osvětlení. Schodiště by dále mělo mít zábradlí po celé své délce. Podlahy v chodbě by pak měly mít všechny prahy zhruba ve stejné úrovni, ideálem je samozřejmě plně bezbariérový přístup.

 

Zejména pokud máte malé děti, měli byste zakrýt ostré rohy nábytku. Naopak pro seniory je potřeba přerovnat skříně a poličky tak, aby na vše dosáhli bez použití štaflí, či stupátka. Důležité je taky koupit seniorovi kvalitní domácí obuv, která bude pevně držet na nohou.

vrl TN.cz
Reklama