Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 5. 2018
náklady na zdraví

Nejdražší klient stál jen 25 milionů, chválí si VZP. Za co dá nejvíc?

Žena na vyšetření
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Více než 306 milionů korun zaplatila v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za dvacet svých nejnákladnějších klientů. Nad hranici 300 milionů se dostala teprve potřetí v historii. Nejdražší pacient je vyšel na 25 milionů.

Druhou nejvyšší částku v historii zaplatila loni VZP za zdravotní péči o dvacítku nejnákladnějších klientů. Více to bylo pouze v roce 2016. "Třistamilionová hranice přitom loni padla i navzdory tomu, že nejdražší klient vyšel VZP na pouhých 25 milionů a 761 tisíc korun. Pouhých proto, že například v roce 2015 stála péče o nejnákladnějšího pacienta přes 55 milionů," vysvětlil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

 

Podle něj se tak potvrzuje trend, že zatímco mnohdy astronomická suma, kterou dá pojišťovna v daném roce za nejdražšího jednotlivce, je víceméně otázkou náhody, náklady na větší skupinu drahých pacientů, kde vzhledem k jejich většímu počtu již nehraje náhoda takovou roli, postupně rostou.

 

Údaje o nejdražších pacientech zveřejňuje VZP už šest let. Chce tak upozornit na to, že zdravotní péče není zadarmo. "Zároveň tím chceme vyvrátit i občasné fámy, že se snažíme zbavovat drahých pacientů, hradíme jen tu nejlevnější péči a podobně," dodal Tichý.

 

 

Stejně jako v posledních mnoha letech i loni byl nejdražším klientem VZP hemofilik, tentokrát z Pardubického kraje. Nákladná je také léčba různých metabolických poruch či plicní arteriální hypertenze.

 

"Mezi dvěma desítkami nejdražších jsou lidé z patnácti okresů, nejmladším je 10letý chlapec z Prahy, nejstarší 82letá žena z Ústeckého kraje. Bezmála 92 % z celkových 306 milionů korun připadá na drahé léky," vypočítal mluvčí.

20 nejdražších klientů VZP v roce 2017

mom TN.cz
Reklama