Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 1. 2016
vědecký žebříček

Největší archeologické objevy roku 2015: Uspěli i Češi! Co našli?

Češi se zapsali do žebříčku deseti nejvýznamnějších archeologických objevů loňského roku. Pochvalu sklidili za objev hrobky dosud neznámé faraónovy ženy - královny Chentakaus III. Žebříček zveřejnil odborný časopis HeritageDaily.

Pomyslný úspěšný zářez si čeští egyptologové udělali už před rokem v lednu, kdy v Abúsíru jihozápadně od Káhiry objevili hrobku zatím neznámé ženy faraóna. Identifikovali ji jako královnu Chentkaus III. Ta byla zřejmě manželkou faraóna Raneferera, který vládnul zhruba před 4500 roky, tedy v dobách tzv. páté dynastie.

 

Mezi další úspěchy archeologie se loni zařadil senzační objev nedaleko megalitické stavby Stoneheng. Vědci z Británie a Rakouska našli ve městě Durrington Walls, jen 1,3 kilometru od Stonehenge, asi stovku kamenů starých asi 4500 let. Ty dosud ležely pod zemí. Vědci zjistily, že kameny byly původně vysoké asi 4,5 metru. Rozsáhlý objekt získal jméno Superhenge, protože je pětkrát větší než původní Stonehenge.

 

 

Dalším úspěchem je objev na skotském souostroví Orkneje. Tam archeologové našli třicet budov z doby mezi 4000 a 1000 roky před naším letopočtem. Mezi budovami byla i rituální sauna.

 

Ve světoznámém regionu Champagne, kde se produkuje slavné pravé šampaňské, zase byla loni nalezena hrobka keltského prince. Je stará asi 2500 let a skrývala velké množství artefaktů, které měly šlechtice doprovázet na onen svět.

 

 

Objev izraelských archeologů v Jeruzalémě odhalil zbytky opevnění, které byly součástí legendární pevnosti Akra. Dosud přitom nebylo jasné, kde pevnost ležela. Z Izraele je i další oceněný objev vstupní brány do biblického města Gat. To bylo podle bible domovem Goliáše. Vědci také identifikovali 24 nových obrazců na proslulé planině Nazca v Peru.

 

Ovšem jedním z nejdůležitějších byl loňský objev v severozápadní Keni. Ten by mohl změnit pohled na celý vývoj lidského druhu. U jezera Turkana ležely nástroje staré 3,3 milionu let, tedy v době před výskytem prvního přímého předka moderního člověka. Ukazuje se, že vzdálenější předci člověka, jako například australopitékové, byli mnohem inteligentnější než jsme si dosud mysleli.

 

 

Britští vědci loni také odhalili, že v době bronzové v Británii nebylo ničím neobvyklým nebožtíky mumifikovat. A Británie se týká i další archeologický objev roku - vyzdvižení trosek stíhacího letadla Spitfire. To bylo sestřeleno v roce 1940 při bitvě o Británii.

tn.cz / gar