Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 10. 2017
anketa kdo uklízí u vás?

Největší bordeláři v Evropě? Čeští muži patří na špici! SROVNÁNÍ

Úklid
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Ačkoli mnoho žen touží po kariéře a uvítalo by proto pomoc partnerů při úklidu a hlídání dětí, muži se doma příliš nepředřou. Dokazuje to studie Evropské komise, podle které pomáhá v domácnosti jen asi každý třetí muž. A Češi - ti patří mezi experty ve vyhýbání se úklidu.

Anketa

Kdo u vás doma uklízí častěji?

Hlasovalo 490 lidí.
Přední světoví odborníci už Čechy označili za národ opilců, nejméně zdravých lidí světa a teď už dokonce za národ bordelářů. Tam jsme se dostali v rámci "genderového indexu", který porovnává jednotlivé členské státy Evropské unie podle (ne)rovnosti pohlaví - a to od platů, přes zaměstnání až po úklid v domácnosti. Studii vydává jednou za dva roky Evropská komise.

 

14

GALERIE: Úklid

Procento lidí, kteří tráví čas v domácnosti prací (úklid, vaření,...) - a to podle pohlaví a států (věk 18+, rok 2016)

Hodnocení:

 

"Zpráva ukazuje, kolik mužů a žen tráví v jednotlivých zemích Evropské unie více než hodinu domácími pracemi. Z té vyplývá ta zajímavost, že čeští muži tráví pracemi v domácnosti  (vaření, uklízení, děti) skoro nejméně času ze všech mužů v EU," sdělila mluvčí komise Magdaléna Frouzová. "Horší" už jsou jen Maďaři, Bulhaři a Chorvati.

 

Ačkoli české ženy muže percentuálně vysoce převyšují, ani ony se neřadí mezi uklízecí špici. V domácnosti jich tráví čas úklidem a péčí o děti více než hodinu "pouze" zhruba 68 procent. Hůř jsou na tom jen Maďarky, Chorvatky a Slovenky.

 

 

Je třeba ale zohlednit fakt, že ženy se často zapojují nejen do neplacené, ale i placené práce. V součtu tak "dřou" více než muži (podle studie evropské ženy pracují v průměru 55 hodin týdně, muži 49 hodin).

 

Genderové rozdíly se neustále zmenšují ve Švédsku a Dánsku, naopak největší propast mezi ženami a muži je v Bulharsku, Řecku, Itálii a Portugalsku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POMOC! Můj přítel je LENOCH a NEPOŘÁDNÍK
4 triky, které vám pomohou ZKRÁTIT každodenní ÚKLID

lud TN.cz