Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.1. 2016 11:59
Krásný pohled

Největší model železnice: Stovka vláčků projíždí 13kilometrovou trať

Northlandz - 6
Zdroj: Profimedia

Máte rádi vlaky? Určitě ne tolik jako Bruce Zaccagnino, který v americkém Flemingtonu vytvořil největší model železnice na světě. Pracoval na něm více než 25 let, až 19 hodin denně. Model tvoří tisíce domečků, stromů i autíček, ale hlavně sto vláčků jezdících mezi návštěvníky.

Stovka vláčků projíždí svou téměř 13kilometrovou trasu mezi více než 3 tisíci domečků, 400 mosty a 500 tisíci stromů. Bruce a jeho manželka Jean začali na modelu pracovat před 44 lety a muzeum nazvané Northlandz funguje skoro 20 let.

 

Bruce se živil jako expert na software a navrhoval počítačové hry. Vydělal miliony dolarů, které následně investoval do svého snu. Vlaky i jejich modely Bruce lákaly od dětství. "Ve čtyřech letech jsem dostal svůj první vláček a řekl jsem: Teď jsem šťastný," popsal Zaccagnino pro Plum TV.

 

Až po svatbě ale začal Bruce stavět první modely ve svém sklepě, 19 hodin denně, každý den po několik let. Suterén musel pětkrát rozšířit, dokud konečně nevybral dostatek peněz na otevření samostatného muzea Northlandz. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1997 a mezi miliony návštěvníků byly i celebrity jako Rod Stewart nebo Neil Young.

 

17

GALERIE: Největší model železnice na světě Northlandz

Zdroj: Profimedia

Northlandz - 1

Hodnocení:

 

Více než kilometrová trasa návštěvníky vede mezi údolími, pouštěmi, deštnými pralesy, městy a vesničkami, lunaparky i golfovými hřišti. Návštěvníci narazí také na výjevy z americké občanské války. Každý domek a scenérie je nejdříve navržena na metrovém papíru, než ji Bruce ručně vyrobí a postaví.

 

 

"Lidé si myslí, že ví, co uvidí a nijak je to neohromí. Jenže pak sem přijdou a zamilují se, jsou unešení. Jeden muž mi řekl, že je to div světa. Tak silné emoce můj model vzbuzuje v mužích, ženách i dětech," uvedl Bruce Zaccagnino v rozhovoru pro New York Times.

 

"Lidé se stále vrací a hledají v modelu nové věci. Proto ho musím stále udržovat a vytvářet něco nového. Chci, aby byli šťastní, protože to dělá radost i mně," dodal Bruce.

 

Podívejte se na video z muzea Northlandz:

 

epa TN.cz