Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2017 14:40
před 70 lety

Největší nehoda tramvají v historii: Bratříček měl skalpovaný obličej!

Historická tramvaj
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Psal se 13. červenec 1947, když se stala dosud nejhorší tramvajová nehoda v české historii. Zemřelo při ní 30 lidí, více než 70 pak bylo zraněno. Vzpomínky na smrtící jízdu popsala pamětnice Marie Javornická, která tehdy s rodiči a bratrem byla v jednom z vozů. Dnes od nehody uběhlo přesně 70 let.

Tehdy sedmnáctiletá Marie se vypravila s bratříčkem a rodiči z Ústí nad Labem do Telnice na zmrzlinu. Když se vraceli tramvají zpátky do města, netušili, že pro mnoho lidí je to poslední jízda v životě. O osudném dni se rozpovídala ve své závěrečné práci na univerzitě třetího věku v Ústí nad Labem. Informuje o tom univerzitní časopis Silverius.

 

Už když v Telnici nastupovali do tramvaje, panoval na nádraží zmatek. Stály tam desítky lidí s kyblíky plných borůvek - těmi totiž byla Telnice proslulá. "S bráškou jsme šli okolo hloučku lidí, kteří stáli okolo řidiče tramvaje. Slyšeli jsme, jak říká, že volal do dopravního podniku, že nejsou v pořádku brzdy. Dodal, že mu v podniku řekli, že když vyjel, tak také sjede, jinak zaplatí jízdné," vzpomíná Marie.


15

GALERIE: Tramvajové neštěstí na Bukově (1947)

Zdroj: Archiv města Ústí nad Labem

Tramvajové neštěstí na Bukově (1947) - 1

Hodnocení:


 

Nakonec se do tramvaje nasoukalo asi 140 lidí, i když kapacita obou vozů byla jen 88. Pak se tramvaj rozjela a mířila směrem do Ústí. Zničehonic Mariin tatínek vstal a zakřičel: "Ten chlap snad vůbec nebrzdí!" Pak už si pamatovala jen tmu. Tramvaj vykolejila po prudkém klesání v Bukově. Motorový vůz rozpáral sloup trolejového vedení, vlečný vůz byl vymrštěn na vedlejší kolej, kde stála jiná tramvaj.

 

 

Marie skončila s vážnými zraněními v nemocnici, při nehodě ji zavalily dveře tramvaje, které ji málem udusily. "Kopala jsem do něčeho měkkého, je hrůza to říct, ale prý to byly dvě mrtvé děti," vybavuje si. Probudila se až v nemocnici, i když jí lékaři nedávali naději. Skončila s pořezanou rukou, těžkým otřesem mozku a rozbitou hlavou.

 

Nejméně zraněná z celé rodiny byla maminka, na kterou ale čekal šok - Mariina bratra našla mezi mrtvými. Nakonec se ale ukázalo, že jeho srdce stále bije. Měl skalpovanou půlku obličeje. "Barvu borůvek měl bratr na nose a v obočí dlouhá léta," vzpomíná Marie.

 

Otec měl po nehodě zlomenou ruku, vyražené zuby a natržené plíce. Zachránil však život mamince, která mu hlavou dopadla na ruku, kdyby ji tam neměl, zabila by se úderem o obrubník. 

 

 

Bilance nehody překonala všechny dosavadní havárie - třicet lidí zahynulo, těžce zraněných bylo 45, lehce pak 31. Přímo na místě zahynulo 19 lidí, další dva zemřeli při převozu do nemocnice a zbylých devět pak ještě v ní. Pohřbu obětí se 18. července zúčastnilo celkem 30 tisíc lidí, včetně tehdejšího ministra vnitra Václava Noska.

mom TN.cz