Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2017 10:14
velký přehled vnímání veřejnosti

Největší strašáci řidičů: Mobily za volantem vadí, housky v rukou ne!

Co vadí při řízení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

„Blbec za volantem“ s telefonem v ruce děsí české řidiče víc než stav silnic, špatné počasí, hustota provozu a vysoká rychlost dohromady. Oproti tomu jídlo v ruce lidé za volantem překvapivě za rizikové chování příliš nepovažují. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Posílání SMS zpráv a telefonování za jízdy jsou podle řidičů jednoznačně hlavní příčiny nepozornosti při řízení, které pak mohou způsobit dopravní nehodu. Oproti tomu billboardy u silnic nebo poslouchání rádia znepokojují řidiče jen velmi málo. A to samé se týká jídla za volantem. Ačkoli by se mohlo zdát, že houska v ruce může řidiče rozptylovat stejně jako mobil, lidé hlad tímto chováním přivírají oči a za rizikové ho považují jen okrajově.

 

Jak lidé vnímají hrozby pro bezpečnost na silnicích, zjišťoval průzkum agentury STEM/MARK, kterého se zúčastnilo 512 českých řidičů ve věku 18 až 59 let.

 

 

Nepozornost řidičů

 

Chování řidičů i s jejich osobností má obrovský vliv na bezpečnost dopravy. Pokud je člověk za volantem nepozorný, nechá se lehce rozptýlit, telefonuje, je bezohledný nebo pije před jízdou alkohol, nehoda se může stát velmi rychle. Okolnosti, které řidiči naopak nemohou ovlivnit, jsou pak vnímány jako mnohem menší hrozba (počasí, stav silnic, hustota dopravy, billboardy u silnic).

 

Nepozornost zmiňuje jako hlavní hrozbu třetina řidičů, telefonování za jízdy pak čtvrtina. Zhruba každý šestý dotázaný řidič pak zmiňuje bezohlednost nebo alkohol za volantem.

 

Graf: Do jaké míry jsou rizikem pro bezpečnost silničního provozu následující faktory:

 

Alkohol za volantem

 

Mezi největší strašáky řidičů patří alkohol za volantem. "Nepochybně to souvisí s dlouholetou kampaní proti této hrozbě i s vysokým počtem jím reálně způsobených nehod. Už od školních let máme všichni zafixováno, že alkohol za volant nepatří,“ říká Pavel Šimoník ze společnost STEM/MARK.

 

 

Jen s malým odstupem následují agresivita a nepozornost řidičů. Na opačném pólu se ocitají hustota provozu nebo nepříznivé počasí.

 

Do jaké míry odvádí následující faktory pozornost řidičů od řízení:

 

Technologie vs. billboardy

 

Soustředění řidičů na řízení vozidla je v posledních několika letech vystaveno stále většímu tlaku moderních technologií. Nejde již jen o samotné telefonování za jízdy, ale i o sledování sociálních sítí, odesílání SMS či ovládání navigace.

 

Běžné lidské aktivity jako konzumace jídla, kouření či komunikace se spolucestujícími mají podle řidičů na jejich pozornost mnohem menší vliv. Totéž si myslí řidiči i o billboardech kolem silnic, jejich pozornost příliš nerozptylují. Tolerantnější k používání moderních technologií za volantem jsou mladí řidiči do 30 let (častěji tak sami činí) a obecně muži než ženy.

 

 

"Problematikou chování řidičů se dlouhodobě zabývám a mohu potvrdit, že nejrizikovějšími činnostmi při řízení vozidel jsou ty, které zapojují kognitivní funkce. Primárně jde o manipulaci s mobilními telefony během řízení a je v zásadě jedno, zda řidič telefonuje, píše SMS nebo dokonce komunikuje na sociálních sítích. Naopak jsem se doposud nesetkal se seriózní studií, o kterou by bylo možné opřít tvrzení, že klasické billboardy odvádí pozornost do té míry, že by mohly být samy o sobě příčinou dopravní nehody," dodává dopravní psycholog Michal Walter.

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.8. | 10:43 reypal
12
Řidič či řidička za volantem s telefonem v ruce-hotové neštěstí.A největší ...
1.8. | 16:18 x x
-2
nestesti jsou důchodci na silnicich nez mobil v ruce!
7.8. | 23:33 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Největším nebezpečím našich silnic je jednoznačně měření rychlosti na každém rohu! Řidiči sledují tachometr místo situace před sebou, potom náhlá změna situace a nehoda je naprosto jistá! Nebezpečností se to blíží psaní a čtení SMS zpráv a zcela toto nebezpečí přesahuje telefonování za jízdy!
2.8. | 00:30 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Rekl bych ze to neni mobil,houska,noviny za volantem co je nebezpecne ale lidi tam je to riziko nejvetsi. Pako ridic nemusi telefonovat vi jist staci kdyz lelkuje a nesleduje provoz,telefon nevjede sam na cervenou do krizovatky vzdy je to idiiotsky ridic a ze jich je hodne to vime a bude hur.
1.8. | 19:02 tonny44
3
Náhlasit nevhodný komentář
Největší průser je strejda s kloboukem na kedlubně, který má vzadu za oknem plato vajíček. :-((((
1.8. | 16:18 x x
-2
Náhlasit nevhodný komentář
nestesti jsou důchodci na silnicich nez mobil v ruce!
1.8. | 13:20 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ktomu vsemu jeste za kazdym bukem policajt, jak to vse ma clovek sledovat kdyz nejvetsi nebezpeci pro penezenku ciha nekde s radarem?
1.8. | 12:20 sronin
0
Náhlasit nevhodný komentář
Debilní blikátka na denní svícení jsou strašně in (kdo jezdí za idioty, kteří nezapnou hlavní světla ani za snížené viditelnosti, ví o čem mluvím) ale že by někdo do nových aut nařídil povinně montovat handsfree, to ne !
1.8. | 10:43 reypal
12
Náhlasit nevhodný komentář
Řidič či řidička za volantem s telefonem v ruce-hotové neštěstí.A největší průšvih je bloncka v SUV na křižovatce a s telefonem.Někdy se podaří "odrazit" i na 1. zelenou.To je ale zázrak.Tupý výraz v no v obličeji a neví kde je.Ono je opravdu víc telefonních debilů jak lidí.