Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 7. 2017
Sexuální útoky

Největší švédský festival končí! Množily se případy znásilnění

Bravalla festival
Zdroj: Profimedia
Festival Bråvalla ve Švédsko - archivní foto

Hudební festival Bråvalla ve Švédsku už se od roku 2018 konat nebude. Důvodem jsou sexuální útoky, kterých se o víkendu mělo dopustit několik mužů. Policie zaznamenala 11 oznámení o znásilnění nebo osahávání. Informovala o tom BBC.

O víkendu na největším festivalu ve Švédsku zahrály světoznámé kapely System of a Down, Linkin Park, Alesso nebo The Killers. Příští rok už se ale hudební nadšenci do Norrkopingu na festival Bråvalla nesjedou.

 

Zpravodajský portál BBC informoval, že pořadatelé akci pro příští rok zrušili. Důvodem jsou sexuální útoky na návštěvnice, které se opakovaly i letos. Policie prošetřuje 11 oznámení o znásilnění nebo obtěžování na festivalu.

 

Německá společnost FKP, která švédskou hudební událost roku organizuje, zveřejnila prohlášení, v němž útoky odmítá. "Udělali jsme vše pro to, abychom tomu zabránili, to se ale nepovedlo. Je ostudné, že se někteří muži nedokážou chovat," napsala FKP na webu festivalu.

 

"Nedokážeme ani popsat, jak moc nás mrzí, že k tomu došlo. Násilí nemůžeme na festivalu trpět, proto jsme se rozhodli Bråvallu v roce 2018 zrušit," stojí v oficiálním prohlášení.

 

 

Švédská policie vyšetřovala podobná oznámení už loni, kdy ženy nahlásily pět případů znásilnění a desítky sexuálních útoků. Kapela Mumford and Sons kvůli tomu odmítla na festivalu znovu vystoupit, pokud nebudou mít ženy zaručeno bezpečí.

 

Případy obtěžování se ale objevily i na festivalech v jiných evropských zemích. Třeba v anglickém Readingu loni neznámí pachatelé znásilnili dvě dívky.

epa TN.cz