Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 2. 2018
Boje na Blízkém východě

Největší úder od roku 1982! Izrael ukázal unikátní záběry z bitvy

Zdroj: Enex

Situace na Blízkém východě se výrazně přiostřila. Izrael v sobotu sestřelil íránský dron, který narušil jeho území. Pak zničil velitelské stanoviště v Sýrii, odkud dron startoval. Přišel při tom o stíhačku F-16. Pak na Sýrii podnikl další odvetný náled. Teď se izraelské letectvo pochlubilo videem z bitvy.

Video zveřejnilo letectvo v sobotu odpoledne. Je na něm vidět, jak nad izraelským územím prolétá velkou rychlostí íránský dron. Ten zaměří helikoptéra izraelského letectva a sestřelí jej. Podle mluvčího letectva Jonathana Conricuse dopadl dron na izraelské území a armáda se jej zmocnila. Sýrie a Írán odmítaly, že by dron narušil izraelský vzdušný prostor.

 

Dron narušil podle Conricuse izraelský vzdušný prostor krátce před půl pátou ráno. "Naše letka dostala příkaz odstartovat na misi na ochranu vzdušného prostoru. Identifikovali jsem íránský dron a když překročil hranici, tak jsme ho nad izraelským územím zničili," řekl pilot, který pilotoval bojový vrtulník Apache patřící 113. letce izraelského letectva, tzv. sršňům. Izraelské letectvo jej na twitteru identifikovalo jen jako "nadporučíka L".

 

Zhruba za hodinu odstartovaly izraelské stíhačky F-16I k odvetnému úderu proti íránskému velitelskému stanovišti. Záběry přímo z laserem naváděné bomby ukazují zásah vozidla, z něhož byl dron řízen.

 

Izraelci se setkali se silnou palbou protivzdušné obrany. "Jedno letadlo bylo zasaženo. Posádka jej podle běžných postupů opustila a přistála na izraelském území. Byli převezeni do nemocnice Rambam. Jeden byl vážně zraněn, druhý lehce," napsalo k sestřelení stíhačky letectvo v tiskové zprávě.

 

Záběry pilotů na padáku, ohledávání vraku stíhačky i převozu pilotů do nemocnice, se objevily už v sobotu.

Katapultovaní piloti a trosky jejich stíhačky:

 

 

Izrael se za sestřelení letadla pomstil útokem na celkem 12 syrských a íránských cílů v Sýrii. Podle letectva byly mezi bombardovanými místy tři baterie syrské protivzdušné obrany a čtyři íránské vojenské cíle.

 

 

Byl to největší úder na Sýrii od první války v Libanonu v roce 1982, přiznalo izraelské letectvo. "Jednali jsme, abychom zastavili přesun zbraní pro Hizballáh (fundamentalistické hnutí v Libanonu podporované Íránem, které chce zničit Izrael, pozn. red.) a proti íránským vojenským cílům v sýrii. Zaútočili jsme na dvě baterie střel s dlouhým doletem SA-5, na protivzdušnou baterii střel SA-17, velitelské stanoviště protivzdušného systému SA-2 a další íránské cíle. Izraelské letectvo je připraveno na každý scénář, aby uhájilo svojí vzdušnou převahu," varoval brigádní generál Tomer Bar, náčelník štábu letectva.

vbo TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama