Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 22:04
zraněné děti

Nejvíc dětí u nás umírá na úraz, nemocnice o prázdninách nestíhají

Zdroj: TV Nova

Teprve před pár dny začaly prázdniny a úrazové ambulance i oddělení nemocnic se už začínají plnit zraněnými dětmi. V průměru u nás každý den skončí kvůli vážnému úrazu v nemocnici 87 dětí. Dvouměsíční letní prázdniny patří vždycky k těm nejkritičtějším obdobím v roce.

Honza si zlomil ruku v předloktí, když skákal na trampolíně. "Prostě jsem spadnul a křuplo mi v ruce," popsal zraněný Honza Klíma. Zdravotní sestra ho musela připravit na operaci. Ruku si totiž zlomil tak komplikovaně, že bez zákroku na sále by mu zůstaly následky.

Reklama

 

Část letních prázdnin stráví v nemocnici i Honzík (7). "Zlomenou stehenní kost mám. To ještě tady budu 4 týdny," řekl naší reportérce.

 

Nejrůznější zlomeniny jsou ty nejčastější úrazy, se kterými končí děti o prázdninách na ambulancích nebo přímo na lůžkových odděleních nemocnic. "Ambulance v podstatě přetékají i přes dva lékaře. V pohotovosti to v podstatě nestíháme v těch inkriminovaných hodinách," sdělil Tomáš Pešl z kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Ročně v Česku utrpí úraz na 300 tisíc dětí. Těch vážných, které skončily hospitalizací, bylo loni přes 33 tisíc, největší část z nich si děti způsobily při nejrůznějších pádech. A léto a právě začínající prázdniny jsou tím nejkritičtějším obdobím.

 

"Většina letních úrazů je z neorganizovaného sportu, přibývá úrazů z kol, z kolečkových bruslí, z longboardů a podobných atrakcí," doplnil Pešl. Za léčbu dětských úrazů vydají zdravotní pojišťovny ročně zhruba miliardu korun.

 

 

"Nákladné mohou být i zdánlivě banální zlomeniny, měli jsme případ dívky, která měla komplikovanou zlomeninu bérce a celé léčení vyšlo na více než 2 miliony korun," přiblížil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Přestože na následky úrazů umírá rok od roku méně dětí, jsou čísla stále vysoká. V průměru skoro každý třetí den zemře jedno.
 

tn.cz / TV Nova
Reklama