Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2017 22:04
zraněné děti

Nejvíc dětí u nás umírá na úraz, nemocnice o prázdninách nestíhají

Zdroj: TV Nova

Teprve před pár dny začaly prázdniny a úrazové ambulance i oddělení nemocnic se už začínají plnit zraněnými dětmi. V průměru u nás každý den skončí kvůli vážnému úrazu v nemocnici 87 dětí. Dvouměsíční letní prázdniny patří vždycky k těm nejkritičtějším obdobím v roce.

Honza si zlomil ruku v předloktí, když skákal na trampolíně. "Prostě jsem spadnul a křuplo mi v ruce," popsal zraněný Honza Klíma. Zdravotní sestra ho musela připravit na operaci. Ruku si totiž zlomil tak komplikovaně, že bez zákroku na sále by mu zůstaly následky.

 

Část letních prázdnin stráví v nemocnici i Honzík (7). "Zlomenou stehenní kost mám. To ještě tady budu 4 týdny," řekl naší reportérce.

 

Nejrůznější zlomeniny jsou ty nejčastější úrazy, se kterými končí děti o prázdninách na ambulancích nebo přímo na lůžkových odděleních nemocnic. "Ambulance v podstatě přetékají i přes dva lékaře. V pohotovosti to v podstatě nestíháme v těch inkriminovaných hodinách," sdělil Tomáš Pešl z kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Ročně v Česku utrpí úraz na 300 tisíc dětí. Těch vážných, které skončily hospitalizací, bylo loni přes 33 tisíc, největší část z nich si děti způsobily při nejrůznějších pádech. A léto a právě začínající prázdniny jsou tím nejkritičtějším obdobím.

 

"Většina letních úrazů je z neorganizovaného sportu, přibývá úrazů z kol, z kolečkových bruslí, z longboardů a podobných atrakcí," doplnil Pešl. Za léčbu dětských úrazů vydají zdravotní pojišťovny ročně zhruba miliardu korun.

 

 

"Nákladné mohou být i zdánlivě banální zlomeniny, měli jsme případ dívky, která měla komplikovanou zlomeninu bérce a celé léčení vyšlo na více než 2 miliony korun," přiblížil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

 

Přestože na následky úrazů umírá rok od roku méně dětí, jsou čísla stále vysoká. V průměru skoro každý třetí den zemře jedno.
 

tn.cz / TV Nova