Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 7. 2018
odstíny bolesti

Nejzákeřnější nemoci zubů vůbec nebolí. Poradíme, jak je odhalit

Zubař
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Bolest zubů je jednou z nejhorších, s jakou může mít člověk zkušenosti. Nejčastějším spouštěčem je zubní kaz. Pokud se neošetří, může vést i k daleko vážnějším problémům. A o těch ze začátku nemusíte vůbec vědět.

Zuby nejspíš někdy v životě bolely už každého z nás. V oblasti obličeje je bolest obvykle vnímána intenzivněji než jinde po těle, protože v hlavě je bohatá síť nervových zakončení - léčbu proto není radno zanedbávat. Neléčená příčina akutní bolesti zubů může totiž přejít do chronického stavu, z něhož se pak hůře dostává.

 

Nejčastějším viníkem bolesti je zubní kaz. Jde o infekční onemocnění tvrdých zubních tkání, na jehož vzniku se podílí ústní mikroflóra, sacharidy obsažené v potravě, citlivá zubní tkáň nebo působení slin. Svou roli hraje i čas, protože kaz se obvykle projeví až po určité době. Zubní kaz postihuje přes 90 % obyvatelstva všech věkových kategorií, včetně kojenců a batolat.

 

Vzniku zubního kazu lze zabránit pomocí fluoridů, které činí zubní sklovinu méně citlivou. Nezbytné je rovněž důsledné dodržování hygieny ústní dutiny a používání lokálních antimikrobiálních prostředků. V prevenci zubního kazu je také důležité dbát na správnou výživu a hlídat si obsah cukrů v potravě.

 

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

 

 

K tvorbě zubního kazu jsou obzvláště náchylní jedinci, kteří bojují s odhalenými zubními krčky. Prvním signálem je citlivá reakce zubu na teplo a chlad. Odhalené zubní krčky totiž nejsou chráněny pevnou vrstvou zubní skloviny, a zuby jsou tak citlivější a bolestivější.

 

Neošetřený zubní kaz i špatná hygiena mohou rozvinout infekci, jež může vést k dalšímu nepříjemnému onemocnění parodontu (tkáně obklopující zub). Je zrádné v tom, že dlouho nebolí a pokud ano, zpravidla ho charakterizuje bolest na skus a na poklep. Může jít o zánět dásní, který je patrně nejčastějším zánětlivým onemocněním v lidském organizmu. Zánět se projevuje zduřením a zarudnutím dásní a krvácením při čištění zubů.

 

 

Přejde-li do hloubky, dochází k parodontóze – postupné destrukci kosti zubního lůžka a ztrátě celého zubu. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v absenci bolesti, která by vás mohla přinutit k včasné návštěvě lékaře. Občas se pouze objevuje tlak či pocit trnutí v dásních, avšak opravdová bolest přichází až ve velmi pokročilém stadiu onemocnění a při akutním zhoršení zánětu.

 

Základem úspěšné léčby bolesti zubů je objasnění příčiny jejího vzniku. Součástí léčebného postupu je také účinné tlumení bolesti. Mezi nejpoužívanější analgetika pro řešení akutních bolestí zubů se řadí nesteroidní antirevmatika. Vhodné jsou přípravky s obsahem léčivé látku ibuprofenu.

 

 

Pokud však bolest do několika dní nepoleví nebo se objeví další komplikace, je nutné vyhledat zubního lékaře. Jeho návštěvu však nemá význam odkládat, i pokud bolest odezní, protože je třeba zubní kaz léčit, aby se po čase bolest znovu neobjevila.

mom TN.cz