Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
Novela zákona

Nekupujete psa z množírny? Veterináři vydali seznam chovatelů

Pes za mřížemi
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Od začátku listopadu platí novela veterinárního zákona, která má mimo jiné zatočit s takzvanými množírnami psů, v nichž zvířata často žijí v naprosto otřesných podmínkách. Chovatelé, kteří mají více než pět fen nad rok věku, se nyní musejí povinně hlásit. Jejich seznam už visí na webu.

"Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) počínaje zítřkem povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl na sklonku října ředitel veterinární správy Zbyněk Semerád.


Veterináři už na svých stránkách zveřejnili podrobný seznam (velko)chovatelů, kteří se už zaregistrovali. Je jich více než čtyři sta, zdaleka nejvíc pak ve středních Čechách.


Dá se předpokládat, že chovatelé s více fenami, kteří se veterinární správě přihlásili, se kontrol nebojí a jen těžko provozují nelegální množírnu, kde psi žijí v otřesných podmínkách. Seznam registrovaných chovatelů najdete TADY.

 

Ještě větší dopad má mít na populaci psů v Česku změna, která začíná platit v roce 2020. Od toho data se budou muset všichni psi povinně čipovat.Kromě chovatelů s vyšším počtem fen se nově musejí veterinární správě hlásit i útulky pro zvířata. Doteď se totiž pravidelně stávalo, že veterináři o útulcích vůbec nevěděli, dokud je na ně někdo neupozornil.

 

"V některých případech bývaly zjišťovány vážné nedostatky, v některých případech se jednalo dokonce o týrání zvířat," uvedl už dříve mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

pez TN.cz
Reklama