Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.9. 2017 20:42
nepovolené shromáždění

Nelegální shromáždění: Vyzyvatel Putina skončil opět za mřížemi!

Zdroj: TV Nova

Ruského opozičního politika Alexeje Navalného zadržela u jeho domu moskevská policie. Chystal se odjet na setkání se svými příznivci v rámci prezidentské kampaně. Úřady ale shromáždění nepovolily a označily ho za nezákonné.

Vyzyvatel Vladimira Putina v prezidentských volbách se dostává sotva pár metrů od svého bytu, když ho zastavuje policie.

 

Podle oficiálního vyjádření jednačtyřicetiletý Navalnyj skončil na stanici kvůli výzvám k účasti na nepovolených akcích. Za přestupek ho soud může poslat až na měsíc za mříže.

 

„Jak ten stařík Putin nechce, abych se dostal na mítink v Nižním Novgorodu. Vyšel jsem, abych odjel na nádraží, ale zadrželi mě. Bylo to jako ve filmu. Přijelo auto a z něj vystoupili policisté,“ nechal se slyšet Navalnyj.

 

Sám politik se přitom domnívá, že jeho zadržení souvisí s plánovanou akcí v Petrohradu, kterou úřady nepodporují. Opozice také tvrdí, že zelenou nejdřív dostalo i shromáždění v Nižném Novgorodu, tamní radnice ale před týdnem přišla s opačným verdiktem.

 

"Minulý týden nám volali z úřadu, že své rozhodnutí změnili. To je naprosto nezákonné," komentovala mluvčí zatčeného politika Kira Yarmishová.

 

Mezi jeho přívrženci vyvolalo zadržení pobouření a v Nižném Novgorodu plánují ještě večer uspořádat demonstraci.

 

 

Na 25 dní za mřížemi skončil politik už v polovině června za organizování protikorupčních demonstrací v centru Moskvy. Sám na ně dorazit nestihl, policie ho podobně jako dnes zadržela při odchodu z bytu. Patnáctidenní trest vězení si odpykal i v březnu.
 

KT/klma tn.cz / TV Nova