Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2016 18:55
velká stížnost

Němci se bouří: V Praze se chystá vzpoura proti Merkelové!

Merkelová - Praha
Zdroj: Profimedia

Německo si stěžovalo u slovenského ministra zahraničí kvůli pondělnímu mimořádnému summitu zemí visegrádské čtyřky (V4), na kterém mají státníci řešit posílení ochrany vnějších hranic. Německá média tento krok označují za vzpouru proti kancléřce Merkelové. Země prý dávají jasně najevo, že odmítají její plány s Tureckem.

Podle německého týdeníku Der Spiegel hrozí zemím visegrádské čtyřky otevřený střet s kancléřkou Angelou Merkelovou. Čtyři východoevropské členské země EU budou na pondělním mimořádném summitu v Praze řešit, jak pomoci Makedonii a Bulharsku s ochranou hranic s Řeckem.

 

Německo tento krok pokládá za vzpouru proti kancléřce Merkelové, která chtěla migrační krizi řešit ve spolupráci s Tureckem - a to tak, že by EU každoročně vyzvedla z Turecka 200.000 až 300.000 běženců, kteří by byli následně rozděleni mezi evropské země při zohlednění jejich velikosti a hospodářské výkonnosti. Všechny ostatní uprchlíky, které by se podařilo zachytit v Egejském moři, by pak EU měla vracet do Turecka.

 

 

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák postoji Německa nerozumí. "Dokud chybí společná evropská strategie, tak je legitimní, že státy na balkánské trase chrání své hranice. S tím jim pomůžeme," hájí slovenský postoj.

 

O možnosti vytvoření "záložního hraničního systému" na takzvané balkánské trase, kterou se migranti nelegálně dostávají z Turecka do Německa, hovořil již dříve český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky je nanejvýš důležité chránit vnější hranice Schengenu.

 

 

Stejného názoru je i jeho slovenský protějšek Robert Fico. "Chceme, aby vznikla shoda mezi zeměmi V4, že když nefunguje Řecko a ono skutečně nefunguje, tak je výhodnější investovat peníze do ochrany hranic, která odděluje Řecko od Makedonie, Bulharska a od dalších zemí na dané linii," řekl.

 

Doplnil také, že Bratislava je v této otázce připravena podílet se finančně i personálně.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Do Čech dorazili první uprchlíci již před 20 lety! Tady je máte

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

ČTK/ lud TN.cz