Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 6. 2017
setkání ministrů zahraničí

Německo chápe český odpor ke kvótám, uznal jeho ministr

Zdroj: APTN

Evropská unie by měla řešit, jak snížit příliv uprchlíků, ne vést spory o uprchlické kvóty. Při své návštěvě Prahy to dnes na tiskové konferenci řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Po jednání se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) uvedl, že Německo a ČR mají sice dál na přerozdělování uprchlíků rozdílný pohled, ale "lépe a hlouběji pochopil, proč je ČR tak zdrženlivá" k závazným kvótám.

"Nejde o to, jaké máme kvóty a o co se hádáme, ale o to, co uděláme v příštích desetiletích, abychom výrazně redukovali pohyb uprchlíků. Zatímco my se v Evropě hádáme, kolik si vezmeme uprchlíků, tak v Africe se dává do pohybu stále víc lidí, protože mají katastrofální podmínky," uvedl Gabriel. Podle něj se mezitím Středozemní moře, přes které se lidé snaží do Evropy dostat, stalo "velkým hřbitovem".

 

Česká strana dlouhodobě povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků odmítá. Prosazuje spíš pomoc v krizových oblastech. Zaorálek po schůzce s německým protějškem podotkl, že vláda tento týden schválila zvýšení částky na českou rozvojovou pomoc v zahraničí. ČR se bude také víc soustředit na země, odkud uprchlíci přicházejí. Podpořit chce budování infrastruktury, zajištění vody či zaměstnanost, řekl šéf české diplomacie.

 

 

"Máme pravděpodobně odlišné pozice, ale je cenné, že jsme připraveni o tom mluvit. My jsme si vědomi toho, že problém musí být řešen společně. Je tam celá řada věcí, na nichž se shodneme," uvedl Zaorálek.

 

Také Gabriel podotkl, že s českým kolegou sice problém řešili, ale neshodli se. "Z mé strany je teď lepší a hlubší pochopení toho, proč je česká strana tak zdrženlivá k závazným kvótám," uvedl německý ministr zahraničí. Hodně se prý při jednání se Zaorálkem dozvěděl o tom, proč ČR vnímá kvóty téměř jako zásah do národní suverenity.

 

Evropská komise s Českem a dalšími státy V4 zahájila kvůli odmítání kvót řízení. Podle Gabriela podobnému procesu kvůli porušování evropských pravidel často čelilo i Německo. "Někdy jsme vyhráli, často jsme prohráli. Není nic zvláštního, že se národní stát dostane do konfliktu s EU kvůli porušení smluv," dodal Gabriel.

 

Německý ministr zahraničí se v Praze sešel také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), a to v pátek pozdě večer na večeři v Kramářově vile. Po dnešním jednání šéfové diplomacie odjeli do Berouna. Středočeské město je partnerským městem německého Goslaru, kde se Gabriel narodil. Ministři se setkají s berounským starostou a společně zahájí mezinárodní Velkou cenu ve skateboardingu. V programu je také diskuse se studenty berounského gymnázia Joachima Barranda o budoucnosti Evropy.
 

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.6. | 12:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
21
Německýmu ministrovi zahraničí už asi došlo, že největším viníkem v migrační ...
24.6. | 16:00 Milos Trasimi
-3
By Češi jste ten něj neuvěřitelněsi národ s jakým jsem se kdy setkal.Vase ...
25.6. | 06:37 mibis
6
Náhlasit nevhodný komentář
jooo, von to chápe....zas nějaký medový řečičky...nejdřív ať si udělají pořádek doma ! Ve své preciznosti ani neví, kolik tam mají válečníků a zločinců - negramotní ingenýři převezli chytrolínku ježibabu.
25.6. | 02:14 nichts obernichts
6
Náhlasit nevhodný komentář
dohodnout jak tomu zabranit ... a Nemecko samo a osobne za to silne plati. A to zase vy nevite ... Takze se proste snazi "zachranit" co jde. A o tom ze dnesni a budouci hrozba je z Afriky, nemusime diskutovat. Par valecnych, ostatni ekonomicti. ALE - ta obrovska hrozba je a bude ve zmene ...
25.6. | 02:08 nichts obernichts
3
Náhlasit nevhodný komentář
To presto neznamena ze ja osobne jsem pro prijimat statisice migrantu. Nejsem def. pro ekonomicke, mam ale pochopeni pro valecne kterym hrozi skutecne nebezpeci. To se ale pri udeleni azylu musi jasne! prokazat. To co se Angelou delo.. bylo naprosto nezodpovedne. ALE, uz byla vsude mozne v Africe
25.6. | 01:59 nichts obernichts
2
Náhlasit nevhodný komentář
http://www.info.cz/svet/estonsky-expremier-pro-info-cz-cesi-nechapou-proc-prijimat-uprchliky-nikdo-jim-to-nevysvetlil-11834.html
25.6. | 01:59 nichts obernichts
3
Náhlasit nevhodný komentář
"stari" Evropane proste znaji vic sve zavazky, zakony a osnovy nez Cesi apod. Navic maji s bezenci a migranty vetsi zkusenosti nez my. Dnes jsem cetl pro Cechy dost zajimavy clanek ktery stoji za to si jako rozumny clovek precist:
25.6. | 01:50 nichts obernichts
3
Náhlasit nevhodný komentář
24.6. 12:17 - vis drzko, on byl tehdy min. hospodarstvi a energie, ale vzdy cinitelem SPD=CSSD. Kanclerka patri do Krestansko-demokrat.-unie = ODS,TOP9? Asi tak. Kanclerka rozhodla SAMA, zrovna tak jako Sobotka s de- nedemisi. Takze i on byl zaskocen (a ma mozna i vetsi porozumneni), ale
25.6. | 01:49 jansuk
4
Náhlasit nevhodný komentář
Nyní ještě zbývá, aby Německo pochopilo náš odpor k Angele Merkel
25.6. | 01:46 jansuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Now, I can see that the internet translator is not able to correct all your mistakes.
24.6. | 22:38 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
This is all rigth guys.But i dont now.You are motherfucker or motherfucker cunt?Thank You for your explaine.
24.6. | 21:11 jansuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Oh, thank you very much, our genious Trasimi that you have opened our blind eyes.