Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2017
zpověď učitelky

Rodiče nemusí platit dětem sešity. Učitelé se dostávají do pasti

Zoufalá učitelka
Zdroj: Thinkstockphotos
Učitelé nemají lehkou práci.

Stále více rodičů si stěžuje, že musí dětem platit pracovní sešity na základních školách. Rodiče mnohdy ani nevědí, že nákup sešitu pro dítě mohou odmítnout a škola nesmí dítě znevýhodnit. Na tuto možnost však negativně reagují učitelé, kterým se pak stíží podmínky pro výuku. Ti tvrdí, že na vině nejsou školy, ale ministerstvo školství.

"Obvykle rodiče před nákupem pracovních sešitů podepisují informovaný souhlas. Pokud s tím má rodič problém, měl by řešit situaci s třídním učitelem svého dítěte, případně s vedením školy," uvádí učitelka Magdaléna, která reagovala na článek TN.cz o tom, že rodiče pracovní sešity dětem platit nemusí.

 

Ta dále uvedla, že školy, které nakupují dětem učební pomůcky, na pracovní sešity jednoduše nemají peníze. "O tom, že je školství podfinancované, se mluví celkem dlouho. Učitel si pro sebe na daný rok také musí zaplatit všechny sešity ze svého, stejně jako spoustu dalších věcí a doplňkových knih, které ke své práci potřebuje," uvedla na pravou míru.

 

 

Rodiče každého žáka mají právo požadavek na zaplacení odmítnout, aniž by žák byl znevýhodněn. "I když zbytek třídy bude mít zakoupené učebnice a učební texty, škola musí i jemu pořídit adekvátní náhradu, například okopírovat materiál atd," upozornil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

 

Tomu však paní Magdaléna oponuje s tím, že kopírování materiálů bylo donedávna zakázáno kvůli autorským právům a stále se jedná o "luxus", který si nemůže dovolit každý učitel. Zároveň se obává, že pokud by rodiče začali odmítat platit pracovní sešity, výrazně se sníží úroveň výuky.

 

Paní Magdaléna také upozornila na další faktory, které stěžují učitelům výuku. Za posledních deset let se rapidně zhoršily podmínky pro výuku. "Kromě volné výchovy a s tím související problémy s chováním žáků, jde o nárůst žáků se specifickými vzdělávacími potřebami a zvýšenou potřebu péče ze strany učitele, dále stoupající agresivitu rodičů nebo důraz na práva s potlačením osobní zodpovědnosti a povinností," vyjmenovala učitelka.

 

Jde především o zhoršené chování žáků ve školách a omezení pravomocí škol a učitelů jako takových. "Doplácí na to ti slušní, poctiví a pracovití žáci a rodiče. Nakonec i učitelé, pro které to znamená vyšší nároky, větší zátěž a větší nespokojenost zúčastněných, protože není v lidských silách vyhovět všem."

 

 

"Pro kvalitní výuku musí být vytvořené podmínky. Učitel je jen malá částečka v tomto velkém řetězci, s omezenými právy. Věnovat se tomuto povolání je stále náročnější. Za poslední století na společenském žebříčku klesl od vážené osoby do statutu na úrovni pomocného dělníka. Slouží jako hromosvod za věci, které nemůže ovlivnit," dodala na závěr paní Magdaléna.

 

Máte podobný názor jako paní Magdaléna? Jste pedagog a dostáváte se během výuky do bezvýchodných situací? Nebo jste naopak rodičem a máte negativní zkušenosti s přístupem škol? Ozvěte se nám na redakční email zpravy@nova.cz a sdílejte svůj příběh.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODHALENO: Narodilo se vaše dítě v létě? Pak vás čekají tyto problémy!

VIDEO: Žáci dali učiteli netradiční dárek. Jeho reakce je pro ně už navždy nezapomenutelná!

kik TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.10. | 18:46 lenka nováková
18
Divočáci s pěti podsvinčaty dostávají desetitisíce na měsíční luxusní život a ...
12.10. | 18:58 bimbi20
-14
Až nám dá bílá verbež práci s platem nad 20 000 Kč bez sobot a neděl, tak možná ...
12.10. | 23:02 skeptikus
2
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 22:49 svarcovaerika0123 ..děláš, jako by to ti učitelé měli pak platit z vlastní kapsy..
12.10. | 22:51 svarcovaerika0123
5
Náhlasit nevhodný komentář
Větší howado než je bimbi20 jsem ještě neviděla. To je neskutečný, co vypouští z tý svý černý držky. Makat se tomu nechce, ale počítač za naše peníze má. Tak si nevyskakuj hovádko.
12.10. | 22:49 svarcovaerika0123
4
Náhlasit nevhodný komentář
Chudáčci učitelé. Pořád se jim přidává a pořád si na něco stěžují. Ať táhnou do prrdele.
12.10. | 22:20 skeptikus
7
Náhlasit nevhodný komentář
..a vsaďte se, že normální lidi z takový rady budou mít jako obvykle prd a nejvíc zas budou řvát cigáni. Teda pokud to neměli už dávno placený sociálkou, že jo..
12.10. | 22:07 skeptikus
2
Náhlasit nevhodný komentář
12.10. | 19:44 xdrive007 ..to je docela možný. Ale ani nechtěj vědět, za kolik byly všechny ty malý domů všech těch stran, který už vládly..
12.10. | 22:04 lenka nováková
3
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20- Zavři hubu ty, přírodní zmetku a buď vůbec ráda,že tvoji předci se uhnízdili zrovna tady. Být to za války kdekoliv jinde, tak jste proletěli pěkně komínem.
12.10. | 21:07 bimbi20
-10
Náhlasit nevhodný komentář
Lenko Nováková, která se ani neumíš podepsat velkými písmeny na začátku jména. Nejlepší TV na světě NOVA dnes napsala článek o přemnoženém jménu Novák. Takže první na řadu, až se bude vyvražďovat bílá rasa, budeš ty a tvoji příbuzní...
12.10. | 20:45 lenka nováková
9
Náhlasit nevhodný komentář
bimbi20- Bachyně, i s těma podsvinčatama by vás měli všechny nahnat do klecí, jako krmivo do Zoo a byl by od toho vašeho vyžírání státu klid.
12.10. | 19:44 xdrive007
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ja nechapu proc z Babise delate boha. Me staci jak Babis co je v politice zbohatnul a to neni zavist. 48 miliard behem 4-5 let je fakt zlodejna. Proberte se. Jde mu o moc a prachy vy slepci.
12.10. | 19:04 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
dle pí šabat by pry romske divky mely co nejdrive zacit nosit burky...jejich krasa je nesmirna a spalujíci a tak je cesti mladici okukuji a tim urazi je i jejich muzske ochrance...nelze se pry divit ze romsti muzi reaguji podrazdene...ach, ta pí ma zase pravdu !...