Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2017 19:27
nejste milionáři?

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá majitele! PŘEHLED

Pozemky a budova
Zdroj: Profimedia
Pozemky a budovy, stát hledá majitele nemovitého majetku - ilustrační foto

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM) eviduje seznamy nemovitého majetku a lidé si tak snadno mohou zkontrolovat, jestli nemají nějaký majetek, o kterém dosud neměli tušení.

Úřad vede seznamy majetků bez známého majitele už od roku 2014, stále je však velmi mnoho pozemků a budov, které své právoplatné majitele pořád hledají. Portál TN.cz už v minulosti na tyto pozemky upozorňoval.

 

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyzývá, podle § 65 odst. 3 zákona č. 256/2013 Sb., katastrální zákon, vlastníky nemovitostí a další oprávněné osoby, kteří nejsou označeni v katastru nemovitostí dostatečně určitě, jak vyžaduje katastrální zákon, aby se přihlásili ke svému vlastnictví uvedené nemovitosti u místně příslušného pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ uvádí UZSVM na svém webu.

 

 

Ale pozor, i tento zákon má svou lhůtu. Pokud se majitelé nenajdou nebo nepřihlásí do konce roku 2023, připadne opuštěná nemovitá věc do vlastnictví státu. Podívejte se přehledně po krajích, jestli vám nějaká nemovitost nebo pozemek nepatří, aniž byste to tušili.

 

Našli jste se v seznamech? 

Pokud osoba (fyzická nebo právnická) zjistí, že je vlastníkem nemovitosti uvedené na seznamu zveřejněném na webové adrese www.uzsvm.cz, může se obrátit na místně příslušné odloučené nebo územní pracoviště ÚZSVM, jehož kontaktní údaje nalezne na téže webové adrese. Místně příslušné pracoviště ÚZSVM poradí osobě, která není v katastru nemovitostí dostatečně nebo vůbec uvedena, jak dále podle zákona postupovat.

 

Zkratky - majetek bez majitele na webu UZSVM
Zdroj: uzsvm.cz

 

Na následujících stránkách najdete odkazy na seznamy majetku v jednotlivých regionech: 

 

 

TN.cz
Reklama