Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2017 19:49
rakovina prsu

Anna K. znovu bojuje s rakovinou. Na jaké příznaky si dávat pozor?!

Anna K. bojuje proti rakovině
Zdroj: chceszitjakoja.cz

Zpěvačka Anna K. znovu bojuje s rakovinou prsu. Ta mezi nejčastější nádorové onemocnění u žen. Nad nemocí už před lety zvítězila. Teď se jí ale opět vrátila. Včasný záchyt nádoru je pro úspěšnost léčby velmi důležitý. V případě zanedbání může neléčený karcinom skončit smrtí.

Každá žena by měla svá ňadra pozorovat a především neignorovat signály.

Reklama

 

Bulka v prsu

První příznak rakoviny prsu bývá podle webu lecba-rakoviny.cz registrován u zhruba 3/4 případů žen, nicméně ne všechny bulky jsou rakovinové nádory. Může jít například o cysty (váčky naplněné tekutinou, které jsou běžné) nebo často se vyskytující se fibroadenomy (tukové bulky). Lze je odhalit speciálním vyšetřením, samovyšetřením a někdy i náhodou.

 

Změna velikosti nebo tvaru

Máte pocit, že se nějak významně mění tvar vašeho dekoltu? Rozhodně je dobré navštívit lékaře.


Zanícení prsu

Jakákoli změna kontury, teploty či textury ňadra může být známkou pokročilého karcinomu. Pokud vás tedy svědí či pálí často bradavka, měla byste vyhledat lékaře. Vzácný typ rakoviny prsu se totiž může projevovat tak, že je prs načervenalý, zanícený a také bolestivý. Kůže pak někdy může vypadat jako pomerančová kůra, protože v zanícené oblasti vyniknou póry.

 


Bolest a citlivost

Bolesti prsou jsou velmi časté a obvykle není potřeba panikařit. Mnoho žen pociťuje potíže zejména před očekávanou menstruací. Ovšem pokud se vám zdá, že je bolest výraznější, raději se nechte vyšetřit, některé formy rakoviny tyto problémy způsobují.

Výtok z bradavky

Jakýkoliv neobvyklý výtok z bradavky byste měla konzultovat s lékařem. Zejména v případě, že je tekutina jasně krvavá nebo čirá.
 

Dušnost

Pokud je nádor již větších rozměrů, mohou se objevit i jiné příznaky, například zvýšená dušnost při fyzické aktivitě, která vám až dosud nedělala žádný problém.


Změna hmotnosti

U některých žen může dojít při onemocnění k většímu úbytku na váze.

has TN.cz
Reklama