Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2018 21:03
60 mrtvých

Nepokoje v Izraeli: "Krev na rukou mají USA!" tvrdí demonstranti

Zdroj: TV Nova

Přesun americké ambasády do Jeruzaléma a demonstrace, při kterých zemřelo 60 Palestinců, vyvolávají ve světě dál bouři emocí. Palestinsko-izraelskou krizi projednávala také Liga arabských států. Ve městech na Blízkém východě ale i ve Spojených státech pak demonstrovaly tisíce lidí.

Ramalláh, Teherán, Istanbul, Chicago a další světová města zaplavují davy lidí. Tisíce muslimů, ale i křesťanů dávají najevo nespokojenost s přesunem amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a vyjadřují solidaritu s desítkami obětí pondělních nepokojů v pásmu Gazy.

 

"Toto rozhodnutí ignoruje hlasy několika miliard muslimů. Spojené státy si zahrávají s ohněm," prohlásil jeden z demonstrantů. Reagoval tak i na veto USA, které v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo návrh na nezávislé prošetření konfliktu.

 

V Gaze mezitím pozůstalí pohřbívají své příbuzné. "Chtěl bych mrtvým a raněným vyjádřit svůj hluboký zármutek. Násilí nikdy nevede k míru. Válka přináší válku a násilí plodí zase jen násilí," připojil se se svým poselstvím papež František.

 

 

Kvůli použití ostrých nábojů při zásahu vůči demonstrantům se Izrael stal terčem mezinárodní kritiky. Podle izraelské vlády ale má krev na rukou islámské radikální hnutí Hamás, které má bouřlivé protesty na hranicích s Izraelem organizovat.

 

"Vůdci Hamásu jsou kanibalové, kteří děti využívají jako zbraně. Asad má v Sýrii na svědomí 600 tisíc obětí, každý den je na Blízkém východě zabito přes 100 lidí, ještě jsem ale neslyšel Izraelce nebo Evropany, že by to odsoudili," prohlásil izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.

 

Přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, který si od vypuknutí izraelsko-palestinského konfliktu nárokují jak Izraelci, tak Palestinci, zažehl prudkou diplomatickou roztržku mezi Tureckem a Izraelem. Oba regionální rivalové stáhli své velvyslance a olej do ohně přilila hlavně turecká vláda, která odjezd izraelského ambasadora nechala vysílat prakticky v přímém přenosu.

 

 

Palestinská samospráva, sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu, také oznámila, že stahuje diplomaty z Česka a dalších tří zemí Unie, jejichž zástupci se zúčastnili recepce u příležitosti slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

 

Do Jeruzaléma, který si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího státu, přesunuly Spojené státy své velvyslanectví v pondělí. V úterý je následovala i Guatemala.

Petra Matýsková/epa TN.cz
Reklama