Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2016 10:29
nebezpečný lék

POZOR! Kontroloři varují před sprejem proti chřipce! Je rizikový

Bioparox
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj
SÚKL varuje před užíváním přípravku Bioparox

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedoporučuje používat léčivý přípravek Bioparox. Obsahuje totiž antibiotikum fusafungin, u kterého podle odborníků převažují rizika nad léčebnými účinky.

Bioparox je jediným volně prodejným lékem, které obsahuje antibiotikum. Lidé ho běžně používají k léčení infekcí horních cest dýchacích nebo při léčbě angíny. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky obsahuje nebezpečné antibiotikum fusafungin, které může vyvolat závažné alergické reakce.

 

"Rizika přípravku Bioparox jsou však malá, proto pacienti, kteří se právě začali tímto přípravkem léčit, nejsou zvýšeně ohroženi," napsal SÚKL na svých webových stránkách. Zároveň ale doporučuje, aby lidé tento přípravek dále nepoužívali a aby ho lékárníci nevydávali.

 

 

Výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky dospěl k závěru, že rizika přípravků s obsahem fusafunginu, jakkoli jsou nízká, v souhrnu převažují účinnost těchto přípravků. Proto výbor doporučil zrušení jejich registrace. Toto rozhodnutí musí ještě potvrdit Evropská komise.

 

Bioparox
Zdroj: oficiální zdroj

 

Fusafungin je antibakteriální léčivá látka s protizánětlivým účinkem používaná ve formě aerosolu pro nosní nebo orální podání ve spreji. Dosud se používal k místní léčbě zánětů sliznice hltanu a dýchacích cest jako je rýma, zánět vedlejších nosních dutin, angína, zánět hltanu, zánět hrtanu.

 

V roce 2015 SÚKL schválil nové užívání Bioparoxu. Nesměl být podáván dětem do 12 let a pacientům s alergickými potížemi a bronchospasmem, neboli stažením a zúžením průdušek.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Nachlazení, anebo chřipka? Jak rozlišíte příznaky
Osm největších mýtů o chřipce
Braňte se chřipce včas
Tipy na posílení imunity: Připravte se na sezonu chřipek

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.2. | 12:16 pacicka400
20
Každý lék má nějaké vedlejší účinky, stačí si přečíst příbalové letáky. ...
24.2. | 12:16 Ludmila Drtikolová
-4
Taky jsem ten spray měla, vřele mi ho doporučoval doktor na krčním, protože ...
25.2. | 09:24 Eva Svašková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je bezvadný a chytráci z farmaceutické lobby a EU ať jdou do p...
24.2. | 18:22 viam
0
Náhlasit nevhodný komentář
Bioparox - lék na chřipku??? To je antibiotikum, to na chřipku nezabírá, možná tak na anginu.
24.2. | 15:58 helens
3
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě je třeba číst leták, nejde o lék k dlouhodobému užívání. To ví asi každý.Když máte lék 20x vyzkoušený,užíváte dle návodu,zabírá, nemáte reakci a po 21. se začnete dusit,není to nic příjemného. Reakce může být kdykoliv a na cokoliv. Patřím mezi ty, u kterých se projevila, a byla razantní.
24.2. | 15:51 Jan Grada
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tak by mne zajimalo, odkdy se pouzivaji antibiotika, potazmo Bioparox na chripku. :) Opet zcela zavadejici titulek, ktery navic ani nekorespoduje s obsahem clanku :o)
24.2. | 13:38 pacicka400
10
Náhlasit nevhodný komentář
Je potřeba si uvědomit, že Bioparorox je jediné volně prodejné lokální antibiotikum a jako k takovému k němu při léčení postupovat. Každé antibiotikum může vyvolávat nežádoucí reakci a dlouhodobé používání je samo o sobě rizikem vyvolání alergické reakce.
24.2. | 12:44 helens
5
Náhlasit nevhodný komentář
Používala jsem ho několik let. Loni mi vyvolal alergickou reakci, že jsem se dusila a voda mi zůstávala viset v krku. Lékařka ORL se mnou hned běžela na plicní na saturaci kyslíku s tím, že mě budou muset hospitalizovat. Nakonec mě napíchali injekcemi a pustili domů. Léčila jsem se víc jak 2 měsíce.
24.2. | 12:21 pacicka400
14
Náhlasit nevhodný komentář
Bioparox mi pomohl vyléčit zánět. A vím z recenzí tohoto léku, že pomohl hodně lidem. Zakázat by ho znamenalo jen nahrát farmaceutickým firmám, které pomocí reklamy produkují drahé doplňky, které ale neléčí, ale někdo si na nich mastí kapsu.
24.2. | 12:16 pacicka400
20
Náhlasit nevhodný komentář
Každý lék má nějaké vedlejší účinky, stačí si přečíst příbalové letáky. Bioparox pomohl už hodně lidem zbavit se zánětu horních cest dýchacích. Ty evropské instituce nám za chvíli zakáží se léčit. Raději risknu lék za 200 Kč, který mi pomůže, než se cpát různými bonbónky za stejné peníze bez účinku.
24.2. | 12:16 Ludmila Drtikolová
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Taky jsem ten spray měla, vřele mi ho doporučoval doktor na krčním, protože jsem měla ošklivý zánět v krku. Antibiotika mi napsat nechtěl, prý to hrozně škodí organizmu. No a celá jsem se po něm osypala, takový hnus je to!!!!!