Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 2. 2016
předávkování paracetamolem

Léky na horečku vás mohou zabít! Tohle při chřipce nikdy nedělejte

Nemoc
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Zvláště teď, v období chřipek, je normální, že si od bolesti hlavy, svalů nebo kloubů pomůžeme prášky. Při jejich užívání je ale nutné dodržovat přísná pravidla. Ačkoli vypadají neškodně, mohou nás i zabít.

Jeden prášek od bolesti nepomohl, druhý úlevu také nepřinesl, tak jste zkusili pro jistotu ještě nějaký úplně jiný? Hazardujete se svým životem! Léky nejsou bonbony, abychom je mohli jíst po hrstech. Pozor byste si měli dát především na ty, které obsahují paracetamol.

 

Paracetamol je jednou z nejběžnějších léčivých látek proti zvýšené teplotě a bolesti. Je obsažen ve velkém množství léků, které při chřipce běžně užíváme, ať už ve formě tablet, prášku, šumivých tablet nebo čípků. Právě v tom ale spočívá největší nebezpečí, kombinujeme různé typy léků a neuvědomujeme si, že všechny tuto látku obsahují.

 

K předávkování pak není daleko. V Česku se podle lékařů každý rok předávkuje několik desítek lidí, většinou právě z nepozornosti. Proto je důležité si vždy přečíst, jestli daný lék paracetamol obsahuje a dodržovat předepsané dávkování. O užívání paracetamolu v kombinaci s jinými léky, například na alergii apod., se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

 

 

Dávkování

Doporučená denní dávka by u dospělého neměla překročit 4 g, to je přibližně osm prášků. Při jednorázovém užití by to nemělo být víc než 1 g (dva prášky). Než si dáte další tabletu, počkejte 4-6 hodin! Při předávkování dochází k poškození jater a ledvin. Smrtelná dávka pro děti je 3 g paracetamolu, u dospělých 7 g, při užívání alkoholu už 4-6 g.

 

Otrava

Pokud dojde k předávkování, otrava se projeví v několika fázích. Nejprve nevolností, zvracením, pocením a slabostí, později se může objevit bolest břicha, žloutnutí kůže a tmavnutí moči. Poté dojde ke zlepšení, které trvá den nebo dva, následně ale může dojít k selhání jater nebo dokonce poškození mozku. V krajním případě může předávkování způsobit i smrt.

 

První pomoc

První pomocí při předávkování je podání aktivního uhlí, poté by měl následovat okamžitý převoz k lékaři, který provede výplach žaludku a podá protijed N-acetylcystein. Čím dřív se k lékaři dostanete, tím lépe! I proto je důležité spočítat, jak velkou dávku paracetamolu jste požili, a jestli už není nebezpečná. Vždy čtěte příbalový leták.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘÍBĚH, KTERÝ VÁS ROZPLÁČE: Vypadalo to jako chřipka! Za pár dní ale holčička zemřela

Adriana Lima je nemocná! Slavná topmodelka poprvé ukázala, jak teď vypadá

mom TN.cz