Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2017
rakouský kancléř zuří

Nepřijmete uprchlíky? Nedostane peníze z EU, hrozí politik Česku

Uprchlíci, ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Na hodně tvrdou notu zahrál rakouský kancléř Christian Kern. Pouhý den před summitem EU v Bruselu prohlásil, že kdo není ochoten přijímat uprchlíky, neměl by od EU dostávat peníze.

Migrační krize je v Evropě stále ožehavým tématem. Uprchlické otázce se bude věnovat také summit v Bruselu, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek. Česká republika přitom dlouhodobě povinné přerozdělování uprchlíků mezi země EU odmítá.

 

"Země, které budou nadále dávat ruce pryč od řešení migrační otázky, či prosazovat daňový dumping na úkor svých sousedů, by neměly dostávat miliardy z Bruselu," řekl Kern pro německý deník Die Welt.

 

Kern se dále vyjádřil v tom smyslu, že některé země očekávají solidaritu v otázkách vlastního rozvoje, bezpečnosti či sankcí proti Rusku, nejsou ale ochotny být solidární v jiných otázkách.

 

 

Zcela zjevně tak narážel přímo na Česko, resp. země visegrádské skupiny. Ty nejenže odmítají povinné přijímání uprchlíků, ale například Maďarsko plánuje rekordně snížit korporátní daň, aby přilákalo zahraniční investory. Tím by poškodilo především sousední Rakousko.

mom TN.cz