Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 13:25
Summit o uprchlících

Neřízená migrace do Evropy končí, balkánská trasa se uzavírá

Zdroj: TV Nova

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska jsou u konce dny nijak neřízené migrace, uzavřena byla takzvaná balkánská migrační trasa. Tusk to řekl novinářům po pondělním summitu EU a Turecka.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu podle něj souhlasil s tím, že Turecko bude brát urychleně zpět všechny migranty, kteří nemají nárok na azyl.


"Neřízený proud migrantů po západobalkánské trase končí," řekl novinářům Tusk. Šéf unijních summitů také zdůraznil, že Řecko, kde se v důsledku uzavření balkánské trasy hromadí tisíce uprchlíků, dostane urychleně potřebnou a rozsáhlou evropskou podporu.


Evropská komise minulý týden navrhla zřízení nového mechanismu, který by až 700 miliony eur mohl v příštích třech letech pomáhat členské zemi v tíživé humanitární situaci. Ačkoli je plán formulován obecně, je zřejmé, že při jeho sestavování myslela komise právě na zhoršující se humanitární situaci v Řecku. Atény také dostanou pomoc, aby mohly lépe střežit vnější hranice schengenského prostoru, připomněl dnes v noci Tusk.


Tusk zároveň poznamenal, že přes turecké snahy plynoucí z akčního plánu dohodnutého loni v listopadu jsou počty příchozích migrantů stále příliš vysoké a je třeba je podstatně snížit.Prvním viditelným krokem spolupráce bylo podle předsedy Evropské rady vrácení tří stovek migrantů do Turecka minulý týden.


"EU zajistí všestranné, rozsáhlé a dostatečně rychlé návraty do Turecka," prohlásil dnes Tusk. Ocenil také příspěvek Severoatlantické aliance, jejíž lodě začaly operovat v Egejském moři.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.3. | 08:26 roko-lanek
37
Mame nejlepšiho prezidenta.
8.3. | 13:58 svoboda1
-3
8.3. 08:26 roko-lanek: Odjel na hranice ucpat tu díru, TheBille? PROČ JSI ...
8.3. | 16:36 implacable
5
Náhlasit nevhodný komentář
Tož i ta řízená migrace je migrace,kterou nechceme,tož dopjodéle se všemi.
8.3. | 13:58 svoboda1
-3
Náhlasit nevhodný komentář
8.3. 08:26 roko-lanek: Odjel na hranice ucpat tu díru, TheBille? PROČ JSI NEJEL S NÍM TAM MAJÍ SVÉHO PSYCHIATRA MELME NEBOJ...
8.3. | 13:57 svoboda1
2
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi ZA KOMOUŠU BYLO LÍP..
8.3. | 13:45 svoboda1
1
Náhlasit nevhodný komentář
NELŽI CHLAPE......
8.3. | 11:39 nila
10
Náhlasit nevhodný komentář
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sobotka-Bruselu-slibil-ze-nejake-uprchliky-vezmeme-A-zde-je-postoj-Viktora-Orbana-a-kroky-ktere-chysta-425188
8.3. | 10:39 nila
17
Náhlasit nevhodný komentář
Na parl. listech---Sobotka Bruselu slíbil, že nějaké uprchlíky vezmeme. A zde je postoj Viktora Orbána a kroky, které chystá.---- Sobotka rozhodeje o nás -bez nás. Díky
8.3. | 10:23 Roman Nemergut
17
Náhlasit nevhodný komentář
Přeloženo do češtiny: Evropa podlehla prachsprosté turecké vydíračce a v EU nám bude za chvíli dělat společnost už třetí muslimská země. Těmi prvními dvěma jsou Francie a Německo.
8.3. | 10:10 vosibert
25
Náhlasit nevhodný komentář
Konečný výsledek je legální vstup do EU, za který budeme na víc platit. Turecko vyhrálo.Z těch 6-ti bodu které odsouhlasili mně stačí - bezvízový styk a budoucí přidružení Turecka k EU, to ani komunisté by nenavrhli lépe. Sebe zničení Evropy je na cestě.
8.3. | 09:53 suffa
14
Náhlasit nevhodný komentář
Těch línej černej póvl nás ale stojí peněz.....
8.3. | 09:53 Rosta
10
Náhlasit nevhodný komentář
A kdo tomu věří ? Myslíte stejně jako v prvním kole s Turky ? EU zaplatí a Turek nekoná ? Takhle to pujde do nekonečna. Čtěte zajímavý článek k rozpadu EU : http://www.kdiskusi.cz/clanek/eurozona-je-odsouzena-k-neuspechu-tak-mluvi-exsef-bank-of-england/519