Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.3. 2016 13:25
Summit o uprchlících

Neřízená migrace do Evropy končí, balkánská trasa se uzavírá

Zdroj: TV Nova

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska jsou u konce dny nijak neřízené migrace, uzavřena byla takzvaná balkánská migrační trasa. Tusk to řekl novinářům po pondělním summitu EU a Turecka.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu podle něj souhlasil s tím, že Turecko bude brát urychleně zpět všechny migranty, kteří nemají nárok na azyl.


"Neřízený proud migrantů po západobalkánské trase končí," řekl novinářům Tusk. Šéf unijních summitů také zdůraznil, že Řecko, kde se v důsledku uzavření balkánské trasy hromadí tisíce uprchlíků, dostane urychleně potřebnou a rozsáhlou evropskou podporu.


Evropská komise minulý týden navrhla zřízení nového mechanismu, který by až 700 miliony eur mohl v příštích třech letech pomáhat členské zemi v tíživé humanitární situaci. Ačkoli je plán formulován obecně, je zřejmé, že při jeho sestavování myslela komise právě na zhoršující se humanitární situaci v Řecku. Atény také dostanou pomoc, aby mohly lépe střežit vnější hranice schengenského prostoru, připomněl dnes v noci Tusk.


Tusk zároveň poznamenal, že přes turecké snahy plynoucí z akčního plánu dohodnutého loni v listopadu jsou počty příchozích migrantů stále příliš vysoké a je třeba je podstatně snížit.Prvním viditelným krokem spolupráce bylo podle předsedy Evropské rady vrácení tří stovek migrantů do Turecka minulý týden.


"EU zajistí všestranné, rozsáhlé a dostatečně rychlé návraty do Turecka," prohlásil dnes Tusk. Ocenil také příspěvek Severoatlantické aliance, jejíž lodě začaly operovat v Egejském moři.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.3. | 08:26 roko-lanek
37
Mame nejlepšiho prezidenta.
8.3. | 13:58 svoboda1
-3
8.3. 08:26 roko-lanek: Odjel na hranice ucpat tu díru, TheBille? PROČ JSI ...
9.3. | 08:18 Rudolf Kozák
0
"rozrytá držka" Dokončení:.. modrý soudruhu !
9.3. | 07:29 Rudolf Kozák
0
"rozrytá držka" Vrrrr, haf, haf, vrrrr, haf, haf a to štěkáš pořád dokola ! To je totiž celý tvůj, jak na kafemlýnku ojetý rádoby "protiargument", protože nic jiného neumíš i když od kombinace totálního superblba a zároveň bukvice se ani nic jiného očekávat nedá, přihřátý modrý ...
8.3. | 17:36 Rudolf Kozák
4
"rozrytá držka" Dokončení:..a nebo utřít do záclony !
8.3. | 17:33 Rudolf Kozák
2
"rozrytá držka" Žádné překvapení, to už je tvůj obehraný "protiargument ," teplomete ! Ono být bukvice a přitom ještě poněkud mentálně z "vinklu", to je opravdu vražedná kombinace ! Ale za to ty nemůžeš, ale tvůj fotr, protože ten tě měl raději vychcat prasatům a nebo ...
8.3. | 17:13 Rudolf Kozák
5
"rozrytá držka" Vyjímečně souhlasím, že zaprodancům bylo za totality dobře ! Např. komunistický lampasák Topolánek a nebo při svém studiu, kovaný svazácký funkcionář Fakultního výboru SSM a předseda SČSSP ( Svaz československo sovětského přátelství ) soudruh Nečas, by o tom mohli vyprávět ...
8.3. | 16:36 implacable
5
Tož i ta řízená migrace je migrace,kterou nechceme,tož dopjodéle se všemi.
8.3. | 13:58 svoboda1
-3
8.3. 08:26 roko-lanek: Odjel na hranice ucpat tu díru, TheBille? PROČ JSI NEJEL S NÍM TAM MAJÍ SVÉHO PSYCHIATRA MELME NEBOJ...
8.3. | 13:57 svoboda1
2
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi ZA KOMOUŠU BYLO LÍP..
8.3. | 13:45 svoboda1
1
NELŽI CHLAPE......
8.3. | 12:06 spejbl112
3
8.3. | 11:39 nila Díky moc. :-)