Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 14:00
koho vyberou?

Le Penová: Konec EU a eura, Macron: Pozvat další migranty

Zdroj: TV Nova

Nedělní prezidentské volby ve Francii znamenaly zásadní obrat. Jestli zvítězí v druhém kole Le Penová, uzavře hranice a opustí Evropskou Unii i euro. Macron zase pozve do země další uprchlíky a kvůli úsporám zahájí drsnou politiku škrtů.

 V neděli zvítězili v prvním kole prezidentských voleb ve Francii dva netradiční uchazeči. Nezávislý kandidát Emanuel Macron, který získal 23,7 % hlasů a představitelka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová s 21,5 %. Francouzi vyšachovali tradiční politiky a rozhodli se k radikální změně. Ať už totiž zvítězí kdokoliv, provede zásadní obrat v dosavadním vládnutí.

 

Emanuel Macron je podle portálu Guardian nováček a divoká karta voleb. Odsuzuje francouzskou politiku, kterou považuje za zkrachovalou. A přislíbil takřka drsné změny. Hodlá vyhodit státní úředníky, místo nich najmout policisty a vojáky. Radikálně sníží výdaje státu, takže velké množství lidí přijde o podporu. Bohatým na druhou stranu sníží daně. Zruší také ochranu zaměstnanců v zákoníku práce, prý se tak omezí překážky podnikání.

 

Macron je nadšený zastánce otevřených dveří pro migranty a uprchlíky, uvádí portál Wikipedie. Kandidát dříve podpořil vítací politiku Angely Merkelové, dokonce tvrdí, že by Francie měla přijímat více migrantů, než doposud. K tomu navíc aktivně podporovat příchod dalších, kteří přispějí celé zemi.

Naproti tomu Marine Le Penová je v mnoha ohledech pravý opak. Jednoznačně odmítá migraci a chce zavřít hranice. Podle informací Independentu přirovnala veřejně modlící se muslimy k nacistické okupaci Francie. Le penová tvrdí, že její země je pouze pro Francouze a bude se přijímat minimální počet migrantů. Kandidátka chce opustit Schengen, obnovit kontroly a stanovit cla před levným dovozem.

 

Také hodlá vystoupit po vzoru Británie z Evropské unie a opustí euro, místo něj zavede znovu frank. V nové Francii zakáže potraty a obnoví trest smrti. Je tedy zjevné, že zvolení Le Penové by otřáslo Evropou a znamenalo by poslední hřebíček do rakve Evropské unie.

 

mk TN.cz