Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 2. 2016
nelegální obchod

Netradiční suvenýr: Kámen z pyramidy nestojí téměř nic

Egypt - 6
Zdroj: isifa.com

Egyptské úřady zadržely tři muže, kteří rozprodávali kameny z pyramid. Cena kamenů je historicky nevyčíslitelná, muži je přitom prodávali velmi levně, jeden kámen za zhruba pět set českých korun. Turistům kameny nabízeli sice dráž za necelých třináct a půl tisíce korun, i tak je ale tato cena za kus historie velmi nízká.

Incident se odehrál poblíž Menkauerovy pyramidy, která je z pyramid v Gíze nejmenší a je proto turisticky méně vytížená. Zpravodajský portál DotMasr získal informaci o nelegálním prodeji kamenů a vyslal na místo dva reportéry v přestrojení, kteří celý prodej zaznamenali na kameru.

 

Na záznamu reportéry jeden z mužů odvede k úpatí pyramidy, kde proběhne výměna peněz. Poté chvíli hledá mezi kameny dva vhodné kousky, které nakonec skončí v ruksaku. Za kameny reportéři dali jen 300 Egyptských liber, což je v přepočtu necelý jeden tisíc korun. Na záznamu se muž ještě chlubí, že turisté kupují kameny dráž, obvykle se cena vyšplhá k 13 500 korunám.

 

 

Egyptské ministerstvo vnitra na Facebooku později vydalo zprávu, že tři muže prodávající kameny zadrželo a nyní jsou obviněni z nelegálního obchodu se starožitnostmi, dva z nich navíc podle portálu Telegraph čelí obvinění z drogové činnosti a krádeží.
 

klma TN.cz