Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.9. 2014 11:20
zemřel na podchlazení

Neuvěřitelné: Profesor zabloudil v lesoparku a umrzl tam! V září...

Lesopark
Zdroj: isifa.com
ilustrační foto

Známý ruský vědec působící na Londýnské univerzitě Alexej Červoněnkis tragicky zahynul v lesoparku, kde zabloudil. Po expertu na matematiku, statistiku a strojové učení téměř dva dny pátrali záchranáři a dobrovolníci, než posádka vrtulníku nalezla mrtvé tělo.

Muž umrzl v moskevském lesoparku."Zdálo by se, že se stalo něco neuvěřitelného: jak lze umrznout v září a pár desítek kilometrů od Kremlu? Osudovou roli sehrál asi souběh nešťastných okolností," napsal deník Moskovskij komsomolec.

 

Šestasedmdesátiletý profesor vyrazil v teplém zářijovém dni na toulky do lesa, který znal už od mládí, jen v saku. Nepočítal s tím, že zabředne v močálu, nenajde cestu zpět a že již nyní v okolí Moskvy klesají noční teploty pod nulu.

 

S manželkou, která zůstala na chatě, několikrát telefonoval, odmítal však, aby mu přivolala pomoc. Až když se po půlnoci úplně odmlčel, syn najal vrtulník, aby otce vyhledal. K pátrání se připojila i záchranářská helikoptéra a skoro dvě stovky dobrovolníků. V rozsáhlém národním parku Losí ostrov mají jen blata rozlohu asi deseti čtverečních kilometrů a i místní průvodci se jim vyhýbají. Než muže našli, zemřel na podchlazení.

 

Správa národního parku ujišťuje, že jde o naprosto ojedinělou tragédii, ale podle serveru newsru.com podobné příhody nejsou v ruských lesích vůbec vzácné a záchranáři a dobrovolníci pátrají po nezvěstných houbařích skoro každý den.

 

Předloni se dokonce stalo, že ruský vědec z amerického Harvardu zmizel na pět dní v lese u Moskvy a policie již začala pátrat po jeho vrahovi, než se pohřešovaný výzkumník zase našel. Zůstalo však záhadou, jak pět dnů přežil. "Opravdový vědec - pět dní přemítal v lese a živil se jen trávou. Inu, Harvard!" poznamenal tehdy na twitteru ruský ministr školství.
 

hel tn.cz / ČTK