Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.12. 2017 13:17
Budoucnost je tu?

Neuvěřitelné! Vědci "vpíchli" informace přímo do mozku!

Digitální mozek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Asi každý si někdy přál, aby mohl přeskočit proces učení a ušetřit čas. Zvláště vysokoškolští studenti by klidně prodali duše za to, pokud by to v reálném světě fungovalo jako ve filmu Matrix, kde se do mozku dalo nahrát cokoliv pouhým stiskem tlačítka.

A i když to zní opravdu jako sci-fi nebo hudba hodně vzdálené budoucnosti, možná je podobná technika blíž, než by se mohlo zdát.


Jak totiž upozorňuje vědecký portál iflscience.com, dvojici vědců z univerzity v Rochesteru se podařilo vpravit do mozku informace pomocí elektrického impulsu. O pokusu informoval i vědecký časopis Neuron.


Vědci pochopitelně nezkoušeli svoji teorii na lidech a jako příjemce informací tak posloužil makak rhesus. I tak má pokus velký význam například pro vývoj rozhraní, které by umožnilo komunikaci přímo mezi mozkem a počítačovými systémy.

 

Výzkumníci se podle vedoucího vědeckého týmu Marca H. Schiebera zaměřili především na smyslová centra, do kterých vkládali informace.

Ve zkratce experiment probíhal tak, že vědci naučili makaky jednoduchou hru, při které opičky otáčely různými pákami a knoflíky.


Nejprve se makakové řídili podle blikání světýlek u jednotlivých "hejblátek", zároveň jim ovšem výzkumníci do mozku posílali mírné elektrické impulsy, které se lišily podle druhu prováděného pohybu a konkrétního knoflíku či páčky.

 

Později byla světýlka z desky odstraněna a opičky dostávaly instrukce právě jen elektrickými impulzy namířenými přímo do mozku. A světe div, pohyby prováděly přesně tak, jak měly.

pez TN.cz
Reklama