Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2017 08:43
Prezident popudil Romy

Nevolte Zemana, vyzvali Romové. Odmítli výroky o nepřizpůsobivých

Miloš Zeman - prezident
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman proti sobě popudil Romy z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ohradili se proti jeho slovům, že 90 procent nepřizpůsobivých, kteří pobírají dávky a nechtějí pracovat, tvoří Romové. Členové Rady dokonce vyzvali obyvatele Česka, aby Zemana už nevolili.

Zeman se o Romech zmínil ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Komentoval zprávu OSN, která mimo jiné doporučila Česku zlepšit situaci v lidských právech. Jako příklad OSN uvedla lepší integraci Romů do společnosti.

 

Podle prezidenta by tím ale nastala pozitivní diskriminace. Jako nepřizpůsobivé pak Zeman označil všechny, kdo odmítnou práci, i když jsou zdraví a pracovat mohou. "Že mezi těmi je 90 procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně," řekl.

 

Čtveřice romských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se proti tomuto prohlášení ohradila. Zveřejnila otevřený dopis, ve kterém Zemana viní z překročení meze slušnosti. Jeho služba státu je podle nich nekvalitní a kontraproduktivní. Číst ho můžete i na portálu Romea.cz.

 

"Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů," uvedli Romové.

 

 

Zároveň vyzvali, aby lidé Zemana v nadcházejících prezidentských volbách nevolili. "Prezident republiky je prezidentem všech občanů, občané by se neměli stydět za jeho chování ani výroky," vysvětlili své důvody.

 

"Nejen jako členové vládní Rady, ale i jako zodpovědní občané této země veřejně vyzýváme voliče, aby současného prezidenta Zemana nepodpořili svým hlasem. Tato země potřebuje ve svém čele zcela jiný typ osobnosti," uzavřeli svůj dopis.

epa TN.cz