Aktualizováno 12.11. 2017 08:43
Prezident popudil Romy

Nevolte Zemana, vyzvali Romové. Odmítli výroky o nepřizpůsobivých

Miloš Zeman - prezident
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman proti sobě popudil Romy z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ohradili se proti jeho slovům, že 90 procent nepřizpůsobivých, kteří pobírají dávky a nechtějí pracovat, tvoří Romové. Členové Rady dokonce vyzvali obyvatele Česka, aby Zemana už nevolili.

Zeman se o Romech zmínil ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Komentoval zprávu OSN, která mimo jiné doporučila Česku zlepšit situaci v lidských právech. Jako příklad OSN uvedla lepší integraci Romů do společnosti.

 

Podle prezidenta by tím ale nastala pozitivní diskriminace. Jako nepřizpůsobivé pak Zeman označil všechny, kdo odmítnou práci, i když jsou zdraví a pracovat mohou. "Že mezi těmi je 90 procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně," řekl.

 

Čtveřice romských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se proti tomuto prohlášení ohradila. Zveřejnila otevřený dopis, ve kterém Zemana viní z překročení meze slušnosti. Jeho služba státu je podle nich nekvalitní a kontraproduktivní. Číst ho můžete i na portálu Romea.cz.

 

"Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů," uvedli Romové.

 

 

Zároveň vyzvali, aby lidé Zemana v nadcházejících prezidentských volbách nevolili. "Prezident republiky je prezidentem všech občanů, občané by se neměli stydět za jeho chování ani výroky," vysvětlili své důvody.

 

"Nejen jako členové vládní Rady, ale i jako zodpovědní občané této země veřejně vyzýváme voliče, aby současného prezidenta Zemana nepodpořili svým hlasem. Tato země potřebuje ve svém čele zcela jiný typ osobnosti," uzavřeli svůj dopis.

epa TN.cz

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledkem vašeho kandidáta?

Hlasovalo 34190 lidí.