Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2016 21:29
únos v libanonu

NEVYJASNĚNÉ MILIONY: Záhad kolem kauzy Fajád stále přibývá!

Nad kauzou Fajád visí stále mnoho otazníků. Největší záhadou přitom zůstává, kdo stál za únosem Čechů v Libanonu. Stín padá i na Fajádova právníka Jana Švarce, který byl zároveň organizátorem cesty do Libanonu. Jak totiž zjistil Český rozhlas, Švarc dostal od rodiny zadržovaného muže krátce před odjezdem do Libanonu v přepočtu pět milionů korun.

Fajádův právník Jan Švarc, který byl zároveň organizátorem cesty do Libanonu, dostal od Fajádovy rodiny před odjezdem 200 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba pět milionů korun. On sám tvrdí, že peníze dostal za pravní služby a spojitost mezi velkým finančním obnosem a únosem Čechů popírá.

 

"Já si myslím, že únos spíše zmařil dobře rozehraný soud," řekl již dříve Švarc v rozhovoru pro TV Nova. Připouští ale, že muže, kterého Spojené státy podezírají z podporování terorismu, chtěl dostat na svobodu.

 

"Já jsem opravdu chtěl dostat pana Fajáda z vězení jiným způsobem, myslím si, že bylo velmi dobře nakročeno, náš únos přišel ve chvíli, kdy jsme vyhráli vrchní soud."

 

 

Podle Českého rozhlasu nyní policie okolnosti předání peněz prošetřuje. Celé hledání pravdy ale ztěžuje fakt, že finanční obnos měla pětice Čechů v Libanonu s sebou v tašce a ta se při přepadení údajně ztratila.

 

Nevyjasněné záhady

 

Nejedná se ale o jediný otazník visící nad podivnou kauzou. Záhadou zůstává také to, jak mohli mít libanonské úřady vliv na propuštění Čechů. Protože pokud sami nebyli únosci, pak se sama nabízí varianta, že je museli znát.

 

Celý prapodivný případ pak završuje rozhodnutí libanonských úřadů uvěznit Fajáda. Proč ho nechtěli vydat do Spojených států, když ho sami poslali za mříže? Je snad zatčení pouze krycím manévrem tajných služeb?

 

 

Budou padat hlavy?

 

Ať už je pravda jakákoli, případ vzbuzuje obrovské emoce. Za únik tajných informací a propuštění Fajáda nyní české opoziční strany tlačí Sobotkův kabinet k demisi za neomluvitelné "ohrožení bezpečnosti českých občanů v cizině". Vláda to ale odmítá.

 

"Minimálně odchod ministra Pelikána a ministra Stropnického by byl tím, co by se mělo stát," uvedla bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

 

 

Současný předseda PS Jan Hamáček má ale jiný názor. "Samozřejmě úniky z bezpečnostní rady státu nebo nevhodné komentáře některých politiků jsou problém, ale nepokládám ho za tak závažný, aby se to muselo řešit tak, jak požaduje opozice," říká.

lud TN.cz