Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.8. 2017 13:26
voda je živel

New Orleans pod vodou! Silné deště místním připomínají Katrinu

Zdroj: TV Nova

Přívalové deště zasáhly město New Orleans v americkém státě Louisiana. Během pár hodin se několik čtvrtí ocitlo pod vodou. Naštěstí se vše obešlo bez vážnějších zranění. Obyvatelé ale kritizují čerpadla, která vodu nezvládla dostatečně rychle odvést.

Zatopené sklepy a ulice, uvězněná auta a lidé brodící se ve vodě, která místy sahá až po pás. Obyvatelé přímořského města New Orleans na jihu Spojených států se teď potýkají s následky mohutných přívalových dešťů.

 

Pod vodou jsou stále chodníky v několika čtvrtích, špatná kanalizace a nevyhovující čerpadla totiž náhlý nápor nezvládly. A to se mnoha lidem nelíbí, v případě větší katastrofy by podle nich fungovat nemusely. Správa městských kanalizací ale uklidňuje obyvatele tím, že systém je dostačující.

 

 

"Během tří hodin napršelo 20 až 25 centimetrů. Za hodinu se to prostě odčerpat nezvládne, chce to čas. Žijeme v době klimatických změn, tohle se tu děje každý měsíc," říká ředitel kanalizační správy Cedric Grant. Mohutné deště a desítky centimetrů vody mnoha obyvatelům připomněly spoušť, kterou před dvanácti lety přinesl hurikán Katrina.

 

Ke kritice se přidala také britská topmodelka Naomi Campbell. Nelíbí se jí, že se správa města z tragédie nepoučila. Deště doprovázející hurikán Katrina, který zasáhl jih Spojených států v srpnu 2005, město zcela zaplavily - voda místy sahala až k téměř osmi metrům. Živel tehdy zabil přes patnáct set lidí.

Kristina Tůmová TN.cz