Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.7. 2018 10:45
Pochvala

Viník, nebo hrdina? Rodiče thajských chlapců trenérovi děkují

Záchrana děti z jeskyně v Thajsku
Zdroj: Profimedia

Thajský trenér Ekkapol "Ek" Chantawong, který zavedl 12 malých fotbalistů do jeskyně Tcham Luang Nang Non, ve které je uvěznila voda, čelí obrovské kritice veřejnosti. Rodiče chlapců ho však z ničeho neobviňují a naopak ho chválí. Jen díky němu jsou totiž děti stále naživu.

"Kdyby s nimi nešel, co by se stalo mému dítěti?" řekla matka jednoho z chlapců thajské televizi. "Nikdy bych tě neobvinila," vzkázala mladému trenérovi, který už rodičům poslal dopis, ve kterém se za svůj čin omlouvá.

 

Rodiče chlapců mu však podle britského deníku The Guardian nic nevyčítají. "Nejsme na Vás vůbec naštvaní. Buďte opatrní. Nezapomeňte se přikrývat, protože je tam zima. Máme o Vás starost. Brzo se dostanete ven," napsala jedna z matek a "Ekovi“ vzkázala: "Chceme, abyste věděl, že ani na Vás se vůbec nezlobíme, takže se tím netrapte."

 

 

Mladý trenér měl za chlapce zodpovědnost. To on je zavedl do jeskyně, kde se dopustil zásadní chyby. S chlapci vešel do jeskyně i přes zákaz a varování pro nadcházející monzunové období. Chantawong byl však také tím, kdo chlapce po celou dobu udržoval v dobrém psychickém i fyzickém stavu.

 

V jeskyni, kde strávili více než 14 dní, učil chlapce meditovat, aby zvládli extrémní situaci a dokázali si ze zbylého jídla uchovat co nejvíce energie. Sám veškeré jídlo odmítal. Rovněž dohlížel, aby děti pily pouze vodu kapající ze skály a ne tu, která tunely zaplavila.

 

Ekkapol Chantawong přišel v 10 letech o své rodiče a bratra, když jeho vesnici zasáhla epidemie. Následně si jej vzali příbuzní, u kterých však vyrůstal jako smutné a osamělé dítě, a proto ho ve 12 letech poslali do buddhistického kláštera, kde se měl stát mnichem, uvedl server News.com.

 

Z kláštera však odešel kvůli rodinným problémům a začal pomáhat mladým fotbalistům. Pomohl vybudovat při škole v chudé horské oblasti fotbalový tým a nastavil jasná pravidla. Zavedl systém odměn, kdy mladí fotbalisté dostávali oděvy a boty, pokud byli ve škole úspěšní. Pro svůj tým se pokusil najít také sponzory.

 

Oficiální místa zatím jakékoliv obvinění z pochybení a zanedbání péče na straně mladého trenéra odmítla. Celou situaci musí nejprve prověřit.

ls TN.cz