Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.1. 2016 17:50
těžké rozhodnutí

Norsko jí vzalo holčičku! Pomoc Česka ale zoufalá matka odmítla

Norové odebrali dítě další české mamince
Zdroj: oficiální zdroj

Češka se z narození dcerky dlouho radovat nemohla. Holčičku jí totiž po devíti měsících odebrala norská sociální služba. Pomoc státu ale odmítá. Dnes to řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Její devítiměsíční holčička trpí genetickou poruchou a čeká na transplantaci ledviny. Češka ale svou malou holčičku může v těchto těžkých chvílích navštěvovat pouze dvě hodiny týdně. Jak totiž vypověděla matka, norská sociální služba rodičům holčičku odebrala s odůvodněním, že rodiče (česká maminka a norský tatínek) mají špatný vztah s dítětem.

Reklama

 

Pomoc českého státu nedávno přislíbil i premiér Bohuslav Sobotka. Ten mluvil zejména o připravenosti úřadů i velvyslanectví v Norsku. Matka ale o pomoc nestála. Dnes to po jednání vlády řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

 

 

"My jsme v této druhé kauze nabízeli té mamince, že místo ní nebo s ní budeme přímo na Barnevernetu jednat, ale ona této nabídky nevyužila," řekla Marksová. Proč se tak maminka rozhodla, netuší.

 

Stát se do věci bez souhlasu rodiny nemůže příliš vměšovat. Marksová také uvedla, že nemůže o případu sdělovat podrobnosti. O to, aby se v médiích k případu ministerstvo nevyjadřovalo, ho prý požádala sama matka děvčátka. Zároveň ale přitom ve stejné dny dávala rozhovory médiím, udivilo Marksovou.

 

 

Vztahy s Norskem jsou velmi křehké. Miloš Zeman je pro odvolání velvyslance v Norsku na konzultace, Marksová tento krok ale nepovažuje za moudrý. "Já se domnívám, že odvolávat ho je nesmysl. My se naopak snažíme s norskou stranou jednat," poznamenala ministryně.

 

V povědomí národa je ještě stále nedávný případ bratrů Michalákových. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes téměř jedenáctiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Ačkoli se toto podezření nepotvrdilo, soud považoval tato podetření za tolik závažná, že děti nechal u pěstounů.

 

 

ČTK/ lud TN.cz
Reklama