Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 1. 2017
Vědci šokují

Nová fakta: Tři králové nebyli králové, bylo jich 20 a byly to ženy

Tři králové
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto.

Překlad Bible je zapeklitý. Jeho výklad, se kterým před časem přišli odborníci, naznačuje, že řada faktů byla úplně jinak, než jsme si mysleli…

Když se mluví o třech králích, představujeme si tři orientální panovníky, jak se blíží k malému Ježíškovi v jesličkách. Jednak je úplný nesmysl, že by malý Kristus ležel v jesličkách – už jen proto, že ty první vyrobil až roku 1223 František z Assisi – ale navíc byl v době příchodu tří králů už zřejmě mnohem starší. Ostatně i počet a složení výpravy tří králů jsou víc než sporné.

 

Například Matoušovo evangelium počet mudrců vůbec nezmiňuje, ostatní mluví o třech darech. Z počtu darů se odvodil také počet mudrců – je však dost dobře možná, že někteří přišli zcela bez dárečků. Že byli králové tři, se shodly církevní autority až v šestém století. Do té doby se jejich odhady pohybovaly mezi dvěma a dvaceti.

 

 

Králové navíc nebyli žádní králové, ale “jen“ mudrci. Podle dnešních historiků to byli zřejmě astrologové, které přilákalo objevení Betlémské hvězdy, již následovali. Podle anglikánské církve mohli být někteří z “králů“ královnami.

 

 

Roku 2004 se generální synod této církve rozhodl, že nadále se výraz mudrcové bude překládat jako mágové. Označuje je za kněží-úředníky sloužící na perském dvoře. A protože tuto funkci zastávali v době Ježíšova narození i ženy, je dost dobře možné, že ve výpravě byly i příslušnice něžného pohlaví.

tn.cz/ kar
Reklama