Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2017 21:42
zadržovali důkazy

Nová šance pro Kramného: Zastal se ho ministr spravedlnosti!

Zdroj: TV Nova

Petr Kramný má novou naději! Ministr spravedlnosti Robert Pelikán potvrdil, že by Ústav soudního lékařství v Ostravě neměl bránit soudním znalcům obhajoby k přístupu ke vzorkům získaných při pitvě Moniky a Klárky. Obhajoba chce nechat prohlédnout zejména srdce, v tom jí ale ústav podle Kramného zastánců brání.

Ústav soudního lékařství v Ostravě zadržuje důkazy z pitvy, které by měla mít obhajoba šanci přezkoumat. Myslí si to poslankyně za ODS Jana Černochová, která kvůli tomu v polovině dubna podala písemnou interpelaci ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi. V té se mimo jiné ptala, jak ministr hodlá zabránit tomu, aby byly vzorky těl Moniky a Klárky zničeny.

 

Poslankyně upozornila zejména na skutečnost, že sama předsedkyně senátu Krajského soudu v Ostravě Renáta Gilová už v říjnu loňského roku rozhodla, že znalcům obhajoby Doc. A.P a Prof. I.Š. má být umožněn přístup k přezkoumání nekroptického materiálu. To se ale nestalo.

 

Obhajoba má zájem hlavně o srdce obětí. Prohlédnout ho má přední patolog zaměřující se právě na tento orgán a definitivně tak určit, jestli mohl Kramný opravdu vraždit proudem. Pokud by se podařilo prokázat, že to není reálně možné, mohl by to být podnět k opětovnému otevření případu, slibuje si od posudku spolek Šalamou, který se případem Kramný dlouhodobě zabývá.

 

 

"Obecně nespatřuji žádný právní důvod, který by měl přístupu znalce obhajoby k nekroptickému materiálu bránit," zastal se Petra Kramného ministr spravedlnosti. "Pokud by ÚSL FN v Ostravě nerespektoval výzvu soudu k vydání materiálu ke zkoumání, přicházelo by v úvahu donucení ve formě pořádkové pokuty ve smyslu § 66 trestního řádu," dodal.

 

Zároveň ale ministr upozornil, že nesouhlasí se spekulací poslankyně, že by postup přednosty ÚSL FN v Ostravě poukazoval na nesprávnost znaleckých závěrů ostravských znalců ze stejného pracoviště.

 

O trest za zadržování důkazů usiluje i spolek Šalamoun. "Na základě těchto skutečností doporučí spolek Šalamoun obhájkyni Petra Kramné, JUDr. Janě Rejžkové, aby podala ve smyslu § 66 tr.ř návrh Krajskému soudu v Ostravě na uložení pořádkové pokuty ve výši 50.000.- MUDr.Igoru Dvořáčkovi, tak, aby se podobnému a opakovenámu jednání zamezilo," vzkázal prostřednictvím sociálních sítí místopředseda spolku Václav Peričevič.

 

Soud zamítl dovolání Petra Kramného. Reakci jeho obhájkyně si poslechněte zde:

 

lud TN.cz