Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 8. 2017
Přes 330 tisíc účastníků

Nová studie: Alkohol v malém množství prospívá zdraví!

alkohol 4
Zdroj: Thinkstockphotos

Lékaři v podstatě unisono tvrdí, že alkohol škodí zdraví a nejlepší je ho buď nepít vůbec, nebo alespoň jen velmi zřídka. Nová rozsáhlá studie čínských a amerických vědců naopak shazuje tyto rady ze stolu. Pití alkoholu naopak podle nich zdraví svědčí.

A nejde o slova založená na nějakých domněnkách či dohadech. Studie totiž byla vskutku obří - zúčastnilo se jí přes 333 tisíc lidí a vědci z univerzit v Texasu (USA) a Shangdongu (Čína) je v průměru sledovali déle než osm let.


A výsledek? Ti, kteří pili pravidelně a v rozumném množství, na tom zdravotně byli překvapivě lépe než ti, kteří se alkoholu vyhýbali, píše britský Daily Mail.


Střídmí pijáci umírali v průběhu mnohaleté studie o 22 procent méně než abstinenti. Rozumná konzumace alkoholu překvapivě nejvíce svědčila srdci, smrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění ubylo o celých 29 procent.

Výzkumníci nicméně jasně zdůrazňují, že pozitivní vliv na zdraví lze čekat opravdu jen při uměřené konzumaci alkoholu. Jakmile toho do sebe začneme lít víc, začne nám to škodit.


A kolik je tedy to správně množství? Podle vědců je to sedm normovaných "porcí" alkoholu týdně pro ženy a 14 pro muže. A jednou porcí se rozumí 140 mililitrů vína s 12 procenty alkoholu nebo jedno malé pivo dvanáctka.Decentní pití je podle vědců prospěšné díky antioxidantům obsaženým v alkoholu, díky zvyšování dobrého cholesterolu a také díky tomu, že alkohol omezuje záněty v těle.


Přílišné pití naopak zvyšuje riziko zhoubného nádoru až o 27 procent. A pijanům samozřejmě hrozí i další zdravotní problémy, například s ledvinami nebo játry.

pez TN.cz