Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2017
uprchlická krize

Nová vlna migrantů! Cestu do Evropy plánují miliony uprchlíků

Migranti na lodi
Zdroj: Profimedia
Migranti na lodi. Ilustrační foto

Italská námořní hlídka zachránila o víkendu 2850 migrantů. Počet příchozích uprchlíků stoupá, zvyšuje se také počet obětí, které plavbu do Evropy nepřežijí. Letos má být nápor příchozích běženců rekordní. Už nyní se na cestu připravuje 7 milionů lidí.

Počet uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Evropy, stále stoupá. Podle deníku Daily Mail je téměř sedm milionů migrantů už na cestě. Dva a půl milionu z nich jsou už v severní Africe a čekají na blížící se převoz do Evropy. Milion lidí vyčkává na cestu v Libyi. Další milion utečenců se shromažďuje v Egyptě, kde bude podle odborníků zahájena další migrační vlna.

 

V Turecku stále zůstávají více než tři miliony migrantů, které přislíbil udržet ve své zemi Erdogan. Kancléřka Angela Merkelová údajně plánuje vyjednat podobnou dohodu se Severní Afrikou.

 

Počet migrantů na středomořských trasách je už o dvanáct procent vyšší, než ve stejném období loňského roku. Nejvíce lidí, kteří se do Evropy snaží dostat, pochází ze Sýrie - téměř tři miliony, včetně více než milionu dětí. Další lidé jsou například z Afghánistánu, Iráku, Nigérie, Bangladéše, Guiney, Pobřeží Slonoviny a Gambie.

 

Uprchlíci z Bangladéše

Bangladéšanů je mezi běženci plavícími se přes Středozemní moře čím dál více. "Na konci letošního února představovali Bangladéšané zaregistrovaní v italských přístavech čtvrtou nejčastější národnost. Na konci dubna už byli druzí," prohlásil před dvěma měsíci koordinátor Mezinárodní organizace pro migraci Federico Soda. Tyto údaje zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).


Uprchlíci z Bangladéše tvoří asi deset procent všech migrantů, kteří letos míří přes moře do Evropy. Utíkají, protože je v zemi vysoká nezaměstnanost. Cítí se také ohroženi stoupající hladinou moře a korupcí v zemi. Za cestu do Libye jsou ochotni zaplatit tisíce dolarů, i když je výsledek nejistý.

 

 


 

Tragický víkend

Víkend byl pro záchranáře v Itálii velmi náročný. Během soboty zachránili z různých plavidel okolo 1650 migrantů. V neděli objevili na moři okolo 1200 lidí. Plavbu do Evropy nepřežilo 8 lidí, jejich těla našli pobřežní strážci v lodích. Dalších 52 běženců je nezvěstných.

 

Počet lidí, které nepřežijí cestu přes Středozemní moře, postupně stoupá. "Přibližně více než 1770 v roce 2017 zemřelo, nebo se pohřešuje. A to je jen začátek letní plavební sezóny. Další podle předpokladů zemřeli na Sahaře před tím, než dorazili do Libye," uvedl Vincent Cochetel, zástupce UNHCR (Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

 

Itálie, kde je nyní v uprchlických zařízeních kolem 180 tisíc migrantů, očekává pro letošek další rekord v přílivu uprchlíků z Afriky. Už loni jich přitom bylo 181 tisíc, oproti 170 tisícům v roce 2015.


Cochetel podle zpravodajského webu RT.com tvrdí, že snaha zachraňovat uprchlíky se musí posílit mezinárodně. "Jen Itálie to sama nevyřeší," vysvětluje. "Itálie nemá dostatečné prostředky, aby příval migrantů sama zvládla," dodal.

 

Řešení úmrtnosti

Řešením vysoké úmrtnosti by podle Cochetela měla být nová snaha migrantům a uprchlíkům pomáhat. "Pomoc se musí zařídit v zemích, ve kterých se ocitnou, než dojdou do Libye," vysvětlil. Navrhuje také vybudování "alternativních a bezpečných cest" pro uprchlíky, aby se nevydávali po tak "nebezpečných trasách".


UNHCR usiluje o to, aby uprchlíci, kteří potřebují mezinárodní ochranu, dostali dostatečnou pomoc. Ta by měla zahrnovat následující: Přemístění do vhodné země, finanční podporu pro vzdělání, peníze pro život a setkání s rodinou.

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.6. | 06:40 zacotomame
47
Teď už je jen otázka, kam budou migrovat Evropané, kterým sem tihle lidé ...
14.6. | 07:28 Karel Marek
-29
Když jste všichni tak chytří, proč nesedíte v parlamentech, nejste ...
15.6. | 13:02 Roman Nemergut
7
Náhlasit nevhodný komentář
Všechny je poslat ke dnu pomocí kulometů. Mně to připadá dostatečně humánní.
14.6. | 16:38 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
4
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame: Taky nechápu, proč to ti Italové dělají
14.6. | 16:12 anubis
6
Náhlasit nevhodný komentář
Ono je pro k o z o m r d y jednodušší zdrhnout než si doma udělat pořádek sami. A nechají se od Evropy živit, šatit a na oplátku se chovají tady jak Milos Prasimi s plnou držkou keců.
14.6. | 14:52 zacotomame
5
Náhlasit nevhodný komentář
Proč ti Libyjci nezaútočí hned, když pro mě ti Taloši plují. Škoda. Byla by to dobrá záminka se na ně vysrat. Takhle si Evropa tahá do svýho hauzu svoje vrahy, notabene na základě zákonů, které si sama vytvořila a není schpna je změnit.
14.6. | 14:49 zacotomame
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jen mo nejde do hlavy, proč podle toho samýho zákona zachraňujou Italové a Libyjci na ně ve svejch výsostnejch vodách serou a ještě vyhrožujou, že zaútočí na každé plavidlo, které by je chtělo vrátit odkud vypluli. Není na tom námořním zákonu něco divnýho?
14.6. | 14:45 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
14.6. 11:03 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi ja vím, ale znáš to, je moc práce, že se jich 200 utopilo, když si propíchli člun? To je ale pech. Byli jsme zachraňovat 20 jinejch, který volali dřív....
14.6. | 14:29 Miroslav Noworyta
4
Náhlasit nevhodný komentář
To by jeden blil :(
14.6. | 14:27 Miroslav Noworyta
4
Náhlasit nevhodný komentář
NA*RAT!!!!!!
14.6. | 14:13 Vojta Také
6
Náhlasit nevhodný komentář
Truthwillprev - proč neutíkají do muslimských zemí ? Protože je tam nechtějí a nepustí si je tam !
14.6. | 14:04 Vojta Také
5
Náhlasit nevhodný komentář
"Přemístění do vhodné země" Skromný dotaz. A která to je země ?