Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 2. 2016
cena elektřiny

Nové tarify na elektřinu vláda odmítla. Zatím odložila zdražování

Zdroj: TV Nova

Plán Energetického regulačního úřadu zavést od příštího roku nové tarify na elektřinu, které by pro mnoho domácností znamenaly její zdražení, se snaží zastavit vláda. O možných změnách dnes jednala i koaliční rada. ERÚ se ale hájí, že jen plní zadání vládní energetické koncepce.

Šetříte elektřinou? Tak za ni od nového roku zaplatíte ještě více. Tenhle bizarně znějící plán se má od roku 2017 podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) týkat téměř 40 procent domácností. Vláda i opozice jsou teď v jeho kritice vzácně zajedno.

 

"Výrazně omezuje motivaci šetřit při spotřebě elektrické energie. Lidé budou platit větší finanční prostředky, aniž by mohli tu částku nějak ovlivnit. Například svým úsporným chováním," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

 

 

Podle Sobotky návrh zvýhodňuje spíše distributory energie a s tím, že návrh se musí přepracovat, souhlasí celá koalice. "Ty dopady na domácnosti jsou samozřejmě negativní a musíme něco vymyslet, abychom tomu zabránili," slibuje ministr financí Andrej Babiš.

 

Přidávají se k němu i lidovci. "Rozhodně nechceme, aby domácnosti zaplatily obrovský nárůst peněz za to, že mají nějakou přípojku,P" prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

 

Na nové tarify by podle ministerstva průmyslu a obchodu nejvíce doplatili majitelé chat a chalup. Cena za elektřinu by se totiž nově vypočítávala od kapacity jističe. Energetický regulační úřad se ale hájí, že změny by se týkaly jen ceny za distribuci elektřiny, která tvoří pouhou třetinu finálního účtu za elektřinu.

 

 

"Tady jsme postupovali na základě vládou schválené energetické koncepce. My vítáme, že se o to začali politici zajímat, protože my jsme byli ti, kdo odmítli nové tarify bez další diskuze s občany zavést," reagoval mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka. A jak ERÚ vyzývá, svoje připomínky k novým tarifům můžete prostřednictvím jeho webových stránek poslat úřadu i vy.

 

Koalice podle očekávání nedoporučila nový systém tarifů, který Energetický regulační úřad navrhl a pověřila ministerstvo průmyslu a obchodu, aby předložilo na příštím jednání vlády analýzu dopadů, které by nové tarify na spotřebitele měly.

tn.cz / gar