Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 11. 2017
video Leskoptev nádherná

Novinka u hrochů v ostravské zoo: Ptáci zde létají zcela volně!

Zdroj: Zoo Ostrava

Pavilon Tanganika v ostravské zoologické zahradě obývají hroši, krokodýli štítnatí a řada druhů ryb. Nově k nim nyní přibyli i zástupci ptáků – konkrétně hejno leskoptví nádherných, které se v prostoru pavilonu dokonce pohybují úplně volně!

V moderním pavilonu Tanganika v ostravské zoo se v současné době zabydluje šestičlenná skupina výrazně zbarvených pěvců. Jedná se o jednoho samce a pět samic. Ptáci se v prostoru nad expozicemi hrochů a krokodýlů pohybují zcela volně.

 

Nově nastěhovaní opeřenci mají k dispozici několik bidel a zavěšených větví k posedu a dále deset kmenových hnízdních budek. "A hlavně mohou využívat přirozenou vegetaci včetně vzrostlých stromů, které v pavilonu částečně skleníkového typu doslova bují," popisuje tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

 

 

Zoo Ostrava chová leskoptve již od roku 2002. Před stěhováním do pavilonu Tanganika byly k vidění na jiných místech, např. ve voliéře v pavilonu primátů. Poslední roky byly chovány v zázemí zoo, kde se i úspěšně množily. Celkem už se zde podařilo odchovat 18 mláďat. "Věříme, že nový prostor bude ptákům vyhovovat a začnou se rozmnožovat i přímo v návštěvnické části," uvedla Šárka Nováková.

 

Leskoptev nádherná je výrazně zbarvený zástupce pěvců o velikosti těla 18-20 cm a hmotnosti 50-80 gramů. Její domovinou je východní Afrika, obývá převážně savany, řídké lesy a stepi. Žije v malých hejnech, hnízdí ve stromových dutinách nebo si staví otevřená hnízda v trnitých keřích a stromech, které si vystýlá suchou trávou. Byly zaznamenány i hnízda ve stromových dutinách, skalních štěrbinách, pod střechami obydlí. Mláďata jsou krmena pouze hmyzem, později přibývají i plody a ovoce. Letuschopná jsou po třech týdnech od narození.

 

Pavilon pro hrochy Tanganika prošel v minulosti rozsáhlou rekonstrukcí, která zcela změnila jeho podobu, ale hlavně přispěla k výrazným úsporám vody a energií. Součástí pavilonu je i expozice Noční Tanganika.

TN.cz
Reklama