Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.4. 2017 09:05
tragický případ

Novorozeně nepřežilo porod doma! Matka je ve vážném stavu

Matka s dítětem
Zdroj: Profimedia
Matka s dítětem. Ilustrační foto

Tragédií skončil ve čtvrtek ráno porod dítěte, které se narodilo doma. Matka začala mít kontrakce a porodila velice rychle. Po příjezdu jihomoravské záchranné služby novorozenec ještě žil, ale byl ve velmi vážném stavu. I přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci se ho nepodařilo zachránit.

Při příjezdu záchranky již bylo dítě porozené, avšak ve velmi vážném stavu. Jeho stav se zhoršoval, což vyústilo až v zástavu oběhu. "Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou ZZS nepodařilo zvrátit," řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. 

 

Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. "Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci. Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnou velmi tragicky a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné, je doma zvládnout. Dnešní tragický případ, který už řeší Policie ČR, by měl být důrazným varováním i pro tzv. alternativní matky /rodiče," dodala mluvčí.

 


"Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek.


Matka chtěla přivést potomka na svět v nemocnici, neplánovala porod doma.  "Žena docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, ale začala mít dnes nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle," uvedla výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

has TN.cz