Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2017
Umí to odhalit

Nový trend: Češi fingují úrazy, z pojišťoven takhle mámí miliony

Zdroj: TV Nova

V Česku přibývá pojišťovacích podvodů se zdravím. Klienti se stále častěji snaží z pojišťoven dostat peníze ohlašováním fingovaných úrazů. Právě teď se případem skupiny, která takovým způsobem získávala z pojišťoven velké peníze, zabývají kriminalisté z Policejního prezidia.

Gang simulantů neustále hlásil pojišťovně podobné úrazy. Samozřejmě po tom, co jeho členové uzavřely pojistky hned u několika ústavů. Jak informovala Mladá fronta Dnes, vše měli organizovat dva muži a pomáhat jim měli i dva lékaři. Z pojišťoven měl 36členný gang vytáhnout skoro 12 milionů.

 

Podle pojišťoven právě podvodů se zdravím přibývá nejvíce. Na pojištění osob, kam spadá i to úrazové, tvoří čtvrtinu všech škod způsobených podvody.

 

"Je to obor, kam se teď přesunula ta podvodná činnost," řekl TV Nova Ludvík Bohman z úseku likvidace pojišťovny Allianz.

 

Už dva roky policisté rozkrývají jiný gang, kde jsou i uznávaní lékaři. Také za vymyšlené úrazy inkasoval peníze od pojišťoven - škoda už teď činí 50 milionů korun. "Od prosince roku 2015 počet podezřelých případů vzrostl o 80 skutků z 220 na 300," informovala mluvčí pardubických policistů Eva Maturová.

 

 

Podvádějí ale i jednotlivci, kteří si neváhají kvůli pojistce sami ublížit. "To jsme zažili zlomené nohy a dokonce chybějící článek prstu," prozradil mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.

 

Mnohamilionové podvody se nevyhýbají ani zdravotním pojišťovnám, mají i případy, kdy takto vysokou škodu způsobil svým podvodným jednáním i jeden jediný lékař. O miliony měl pojišťovnu připravit lékař, kterého teď vyšetřuje jihočeská policie.

 

"Vykazoval léky a různé výkony na klienta, který ovšem tyto léky a tyto výkony nečerpal," řekl TV Nova mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Výkony za 20 milionů, které neprovedl, vykázal jiné pojišťovně i lékař z Plzeňska. "Je to ojedinělý případ. Pojišťovna odhalila tento případ sama svou revizní činností," uvedla mluvčí Zdravotnické pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková. Lékař byl zatím nepravomocně odsouzen za podvod na 7 let za mřížemi.

 

 

Podvodníci se zaměřují na větší pojišťovny, o kterých si myslí, že se tam podvod lépe ztratí. Pojišťovnám se je ale daří stále častěji odhalovat. Pomáhají jim v tom třeba speciální počítačové programy. Ty na základě stovek parametrů vyhodnocují podezřelé pojistné události. Podezřelé je například větší množství událostí, které se váže k jedné pojistné smlouvě nebo i to, když k pojistné události dojde krátce po uzavření pojistky.

 

Většina pojišťoven má i své speciální týmy složené ze znalců a detektivů, často bývalých policistů. Pojišťovny také vzájemně spolupracují a vyměňují si informace, i proto se jim daří podvody stále častěji odhalovat. Při rozkrývání organizovaných skupin se jedná často o stovky fingovaných pojistných událostí často za miliony i desítky milionů korun.

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.5. | 21:42 Ukradeny Trotl
3
Můžete krást i za mně: https://goo.gl/iKiiV3 Pojišťovny jsou obchodníci se ...
15.5. | 09:09 Petr Kelenda
-1
Češi jsou ve sra... a snaží se vydělat peníze jak to jen jde.Je taky s ...
15.5. | 16:16 danns
1
Náhlasit nevhodný komentář
nj když jsou lidi zzmrdi tak jsou zzmrdi, hold to už nezměníš na 1. místě co mi sere jsou právě lidi debílní.. :)
15.5. | 09:09 Petr Kelenda
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Češi jsou ve sra... a snaží se vydělat peníze jak to jen jde.Je taky s podivem,že Češi dokážou přežít s cenou zboží jako na západě,ale s výplatou 5 x menší.
15.5. | 06:48 vylez
2
Náhlasit nevhodný komentář
Můj názor je že pojišťovna je největší podvod co existuje jsou to podvodníci naslibují vám kde co a pak jak mají platit tak tisíc výmluv aby vám nemuseli nic dát
15.5. | 06:47 vylez
1
Náhlasit nevhodný komentář
A pojišťovny nemámí nic? Pokud ne tak proč otravují a volají lidem že by jim chtěli kontrolovat smlouvy?
14.5. | 21:42 Ukradeny Trotl
3
Náhlasit nevhodný komentář
Můžete krást i za mně: https://goo.gl/iKiiV3 Pojišťovny jsou obchodníci se strachem a když jste v .... tak Vás v klidu potopí. A není problém ani blokace učtu. A pak mám pro Vás radu: PROVAZ.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme