Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2016 21:31
video Málokde to dělají

Nový úkol pro školy: Od září mají žáky učit, co dělat v případě útoku

Zdroj: TV Nova

Od letošního září pro všechny školy v Česku platí norma ministerstva vnitra, která má děti ochránit před možným napadením a teroristickými útoky. Problém je ale v tom, že o ní téměř nikdo neví. Například v Libereckém kraji je jen jediná škola, která se na možné útoky připravuje.

Děti na základní škole ve Stráži nad Nisou dokážou dokonale zabránit vstupu útočníka do třídy. Během 50 sekund zablokují dveře, otevírají okna kvůli eliminaci možné tlakové vlny způsobené výbuchem a lehají si na nejbezpečnější místo ve třídě, patami k možnému zdroji útoku.

 

Základní škola ve Stráži nad Nisou je ale na Liberecku prakticky jedinou, která je připravena na ochranu tzv. měkkých cílů. "Technická norma bezpečnosti při plánování, realizaci a užívání škol a školských zařízení vyšla v srpnu a je platná od 1. září," řekla TV Nova mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

 

Děti ze základní školy ve Stráži nad Nisou kromě sebeobrany vědí, kde mají v budově neprůstřelné překážky. Že mají v květináči ukrytou barvu, kterou je možné označit prchajícího útočníka a spoustu dalších vychytávek. Pedagogové zase vědí, kde škola nemá okna s bezpečnostní folií, aby se v případě nouze dala rozbít a použít jako úniková cesta. Vědí, že nesmějí bezhlavě prchat ven.

 

 

"Ten učitel by měl zkouknout to prostředí, aby věděl, kam ty děti vyvádí. Aby se nestalo to, co ve Francii, že uvnitř vzniknul zmatek a jak postupně vycházeli ven, tak je tam útočník postupně popravoval," popsal správný postup odborník na bezpečnost Roman Preissler.

 

Podobná výuka rozhodně není zbytečná. Islamisté se prý chtějí právě na takzvané měkké cíle teď zaměřit. Podle odborníků potrvá dva roky než bude dost vyškolených preventistů.
 

vbo, Ivan Berka TN.cz