Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2016 21:31
video Málokde to dělají

Nový úkol pro školy: Od září mají žáky učit, co dělat v případě útoku

Zdroj: TV Nova

Od letošního září pro všechny školy v Česku platí norma ministerstva vnitra, která má děti ochránit před možným napadením a teroristickými útoky. Problém je ale v tom, že o ní téměř nikdo neví. Například v Libereckém kraji je jen jediná škola, která se na možné útoky připravuje.

Děti na základní škole ve Stráži nad Nisou dokážou dokonale zabránit vstupu útočníka do třídy. Během 50 sekund zablokují dveře, otevírají okna kvůli eliminaci možné tlakové vlny způsobené výbuchem a lehají si na nejbezpečnější místo ve třídě, patami k možnému zdroji útoku.

 

Základní škola ve Stráži nad Nisou je ale na Liberecku prakticky jedinou, která je připravena na ochranu tzv. měkkých cílů. "Technická norma bezpečnosti při plánování, realizaci a užívání škol a školských zařízení vyšla v srpnu a je platná od 1. září," řekla TV Nova mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

 

Děti ze základní školy ve Stráži nad Nisou kromě sebeobrany vědí, kde mají v budově neprůstřelné překážky. Že mají v květináči ukrytou barvu, kterou je možné označit prchajícího útočníka a spoustu dalších vychytávek. Pedagogové zase vědí, kde škola nemá okna s bezpečnostní folií, aby se v případě nouze dala rozbít a použít jako úniková cesta. Vědí, že nesmějí bezhlavě prchat ven.

 

 

"Ten učitel by měl zkouknout to prostředí, aby věděl, kam ty děti vyvádí. Aby se nestalo to, co ve Francii, že uvnitř vzniknul zmatek a jak postupně vycházeli ven, tak je tam útočník postupně popravoval," popsal správný postup odborník na bezpečnost Roman Preissler.

 

Podobná výuka rozhodně není zbytečná. Islamisté se prý chtějí právě na takzvané měkké cíle teď zaměřit. Podle odborníků potrvá dva roky než bude dost vyškolených preventistů.
 

vbo, Ivan Berka TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.10. | 22:54 prolhananova
22
Ty wole,to jsme to dopracovali !!! Drive jsme chodili na pochodaky a opejkali ...
17.10. | 02:07 skeptikus
-3
,,no co kujwa. Na vojnu nejdou, tak aspoň tak se bodou hejbat smradi..
18.10. | 23:16 Peter Sabela
1
Náhlasit nevhodný komentář
Políhať si a nechať si odrezávať gebule, hlavne sa nebrániť muslimským dobyvateľom, lebo by im mohlo klesnúť sebavedomie.
17.10. | 17:48 sigr
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ostuda nejen státu, ale i režimu vněm.
17.10. | 15:18 Dany CZ
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Děláte si pr del? Nechcete je rovnou naučit jak zacházet se střelnými zbraněmi....? No vlastně, to by se nám hodilo bylo by tu o pár šmejdů míň..
17.10. | 07:03 Marie Hajná
14
Náhlasit nevhodný komentář
Mohou trénovat jak chtějí, kdyby nějací magoři vtrhli se zbraněmi do škol tak , tak jim nějaké zamknutí dveří nepomůže. V 21stol. a hrozí nám terorizmus a jaderná válka. Musím napsat, že za komoušů jsme žily jako děti ve větším klidu.Zneklidňující zprávy se na nás hrnou ze všech stran.
17.10. | 06:40 jsemrenca
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nechcete rovnou obnovit brannou výchovu? I když dnešním dětem by to jen a jen prospělo.
17.10. | 06:08 fffff fffffffff
10
Náhlasit nevhodný komentář
vlado CR,tak jak to teda je.ja myslel ze zadne nebezpeci nehrozi a musime je tady vitat a hostit.A ted tohle? Prece nam o tom nelzete? Ucte decka strilet slimaky,jinak to nejde.
17.10. | 02:07 skeptikus
-3
Náhlasit nevhodný komentář
,,no co kujwa. Na vojnu nejdou, tak aspoň tak se bodou hejbat smradi..
17.10. | 02:06 skeptikus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
..to jsnou snad 50.léta kujwa. Nepamatuju, taková mumie nejsem, ale fakt prrdel..
16.10. | 23:36 golemzkyjova
20
Náhlasit nevhodný komentář
Naučte je kopat hroby, jak pálit mrtvoly a přežít pod zemí po atomové válce, kterou USA, ANGLIE A NĚMCI chystají na Rusko. Rusko i nás za to nebude šetřit, protože, sloužíte NENAŽRANÝM židofašistům .
16.10. | 23:00 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Po čtvrt století jsme se vrátili k další "hlouposti" kterou dělali komunisté! Kdyby tu lidem nestále nevymývali mozek zdůrazňováním, zveličováním a neustálým omíláním chyb socialismu a vytrvalým zamlčováním jeho kladů a výhod, tak už by se dávno naprostá většina lidí chtěla k socialismu ...