Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.7. 2017 16:15
vysoká radiace

Uvnitř reaktoru: Robot zkoumá následky katastrofy ve Fukušimě

Robot pronikl do reaktoru ve Fukušimě
Zdroj: Profimedia

Hluboko uvnitř zničeného reaktoru jaderné elektrárny objevil malý robot usazeniny nukleárního paliva, které do vody uniklo při strašlivé nehodě v březnu 2011, kdy se Japonskem po zemětřesení prohnala ohromná vlna tsunami. Jedná se o klíčový objev pro určení dalšího postupu k odstraňování následků katastrofy.

Dálkově ovládaný robot několik dní v kuse zkoumal vnitřek zničeného reaktoru nukleární elektrárny Fukušima 1. Zpátky do řídícího střediska se vrátily záběry masivních zásobníků roztaveného paliva na spodní části reaktoru, která podpírá jádro reaktoru, uvádí portál CNN.

 

Zjištění je podle společnosti TEPCO, která elektrárnu provozovala, klíčové pro vytvoření dalšího postupu při čištění zničeného reaktoru. Pod reaktor vyslala společnost malého robota skrz trubku, která normálně slouží k tomu, aby se zabránilo úniku radioaktivního plynu z reaktoru.

 

Robot byl navržen tak, aby fungoval ve vysoce radioaktivním prostředí, navíc musí být vodotěsný, protože reaktor zaplnila při nehodě voda. Dovnitř se musel dostat trubkou, která má v průměru jen 14 centimetrů, uvádí CNN.

 

14

GALERIE: Uvnitř reaktoru ve Fukušimě

Zdroj: Profimedia

Robot pronikl do reaktoru ve Fukušimě

Hodnocení:

 

Strašlivá katastrofa se stala v březnu roku 2011, kdy Japonsko zasáhlo extrémně silné zemětřesení. To samo o sobě podle vyšetřování nezpůsobilo selhání reaktorů, nicméně vyvolalo ohromnou vlnu tsunami. Ta zatopila reaktory a zničila záložní generátory, čerpadla mořské vody, vedení a zdroje napájení. Kvůli ztrátě energie nebylo možné reaktory dál chladit.

 

 

Postupně došlo k obnažení paliva a v reaktoru vznikal vodík, který byl následně příčinou tří mohutných explozí. Tyto exploze zásadně přispěly k úniku a rozptýlení štěpných produktů do okolí.
 

klma TN.cz