Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.11. 2017 08:48
kandidáti na prezidenta

O Hrad se bude ucházet 9 mužů. Zemana kontrolovali dvakrát

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo vnitra připustilo k prezidentským volbám všech devět kandidátů, jejichž úspěšná registrace se očekávala. Odmítnuto dnes naopak bylo zbývajících 11 uchazečů, kteří nedodali nominační podpisy v potřebném počtu.

O znovuzvolení v lednových volbách usiluje prezident Miloš Zeman. Mezi jeho nejvážnější protivníky patří bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel a textař Michal Horáček nebo bývalý premiér Mirek Topolánek. Všichni podali kandidaturu podpořenou podpisy občanů. Vnitro Drahošovi zaregistrovalo přes 141.000 podpisů, Zemanovi asi 104.000 a Horáčkovi necelých 87.000.

 

Registračním sítem prošli také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

 

Ministerstvo vnitra v uplynulých týdnech kontrolovalo, zda kandidáti splnili všechny podmínky, které jim ukládá zákon - především jestli získali dostatečný počet podpisů poslanců, senátorů nebo občanů.

 

U kandidátů, kteří odevzdali podporu deseti senátorů nebo dvaceti poslanců, se kontrolovaly všechny podpisy. U těch, kteří odevzdali nejméně 50 000 podpisů od občanů, kontrolovalo ministerstvo 8 500 náhodných jmen.

 

 

Pokud u nich byla chybovost menší než 3 %, tak chybná jména z celkového počtu podpisů ministerstvo odečetlo. V případě, že to bylo přes 3 %, vybralo se ke kontrole dalších 8 500 jmen, pak se opět v případě chybovosti pod 3 % odečetly chybné podpisy z obou měření. A pokud i druhý vzorek měl chybovost nad 3 %, tak se z obou měření udělal procentní průměr, a ten se od celkového počtu podpisů odečetl. 

 

U Michala Horáčka a Jiřího Drahoše byl použit jen jeden kontrolní vzorek, chybovost podpisů se totiž pohybovala pod hranicí tří procent. U Miloše Zemana musely být použity vzorky dva, v obou případech se chybovost pohybovala kolem osmi procent. Z petice proto byl současnému prezidentovi odečten průměr obou čísel.

 

Vyřazení kandidáti se budou moci do středy odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu, který by měl o případných odvoláních rozhodnout do poloviny prosince.

 

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Pokud v něm žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, budoucí hlavu státu budou muset lidé vybrat ze dvou finalistů o posledním lednovém víkendu. 

mom tn.cz / ČTK