Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 10. 2017
rozsáhlé jeskyně

O krok blíž Měsíci: Vědci našli ideální místo pro lunární základnu

Základna na Měsíci
Zdroj: Profimedia

V poslední době se velmi často mluvilo o základně na Měsíci a japonští vědci teď přišli s úžasným objevem. Pod povrchem našli ohromnou jeskyni, která představuje ideální místo pro stavbu lunární báze, která by astronautům poskytovala ochranu před radiací a extrémními výkyvy teplot.

Japonští vědci z vesmírné agentury JAXA našli pod povrchem Měsíce ohromnou jeskyni, která představuje ideální místo pro stavbu lunární základny. V kráteru v oblasti Mariovy hory (Marrius Hills) se podle nich nachází tunel, který na Měsíci vznikl díky vulkanické činnosti.

 

Podle výzkumu zveřejněném na portálu Wiley Online Library jeskyni objevili na základě analýzy dat z radaru SELENE z let 2007 až 2009. Lávový tunel, který by měl být nedotčený, je součástí celého komplexu jeskyní, které mají dohromady více než 60 kilometrů.

 

"Nedotčený lávový tunel představují ideální prostředí, kde mohou vědci zkoumat složení Měsíce a zároveň může sloužit jako bezpečný úkryt pro lidi a nástroje," uvádí se v úvodu výzkumu. Lávové tunely představují přirozenou ochranu před extrémními výkyvy teplot, radiací a asteroidy.

 

Vědci objevili pod povrchem Měsíce dlouhý tunel
Zdroj: Profimedia

 

O existenci lávových tunelů, které se vyskytují i na Zemi, se dlouhou dobu spekulovalo už od dob projektu Apollo.

 

 

Nicméně až po objevu několika lunárních jam věděli vědci, na které oblasti se mají při výzkumu zaměřit. Tento výzkum potvrzuje výsledky mise GRAIL americké vesmírné agentury NASA.

klma TN.cz
Reklama